Večeras je 13 godina od početka kraja velikog Milana

Datum objave: 23.05.2020   Broj čitanja: 914
Prije 13 godina Milan je osvojio svoju posljednju titulu prvaka Europe. Tada je možda izgledalo nemoguće, ali ta noć u Ateni značila je početak kraja velikog Milana. Od tada do danas, Rossoneri su osvojili samo pet trofeja.

Preciznije, od velikih trofeja, u posljednjih 13 godina Milan je osvojio samo titulu prvaka Italije i to prije devet godina. Nakon te titule može se pohvaliti s tek dva talijanska Superkupa. Preostala dva trofeja u navedenom periodu osvojio je upravo 2007. godine kada je nakon Lige prvaka osvojio europski Superkup i Svjetsko klupsko prvenstvo.

Ove činjenice govore da je te noći u Ateni Milan krenuo prema sjeni iz koje još uvijek pokušava izaći. U tom finalu bio je bolji od Liverpoola koji je savladao rezultatom 2:1 i tako mu se osvetio za poraz iz epskog finala odigranog dvije godine ranije kada su Redsi nadoknadili zaostatak od 3:0 i slavili nakon penala.

Finale u Ateni odlučio je Filippo Inzaghi koji je postigao oba Milanova pogotka, dok je strijelac za Liverpool u 89. minuti za konačnih 2:1 bio Dirk Kuyt.

Na putu do finala Milan je najprije u trećem pretkolu Lige prvaka izbacio Crvenu zvezdu, a onda je u skupini H bio prvi ispred AEK-a, Lillea i Anderlechta. Potom je u osmini finala izbacio Celtic pa je srušio velikane Bayern i Manchester United.

Trener tog Milana bio je Carlo Ancelotti kojem je to bila druga titula Lige prvaka nakon što je i 2003. godine s Milanom bio prvak Europe. No, za razliku od prve titule s Milanom, ovaj put je bio svjestan da njegova momčad igra posljednje utakmice na najvećoj razini.

Naime, okosnicu njegove momčadi činili su igrači stariji od 30 godina. Na golu je bio Dida koji je tada imao 32 godine, Alessandro Nesta je imao 30, Paolo Maldini čak 38, Cafu je imao 36, Clarence Seedorf 30, Filippo Inzaghi 32, Massimo Odo 30... Na pragu ulaska u četvrto desetljeće života bili su i Massimo Ambrosini (29), Gennaro Gattuso (28) te Marek Jankulovski (29).

Prosječna starosna dob Milanove prve postave u finalu protiv Liverpoola iznosila je čak 31,1 godinu i to je najstarija postava u finalu Lige prvaka svih vremena.

Susret protiv Redsa počeli su Dida, Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski, Pirlo, Ambrosini, Gattuso, Seedorf, Kaka i Inzaghi, a s klupe su ušli Gilardino, Favalli i Kaladze. Na drugoj strani bili su Reina, Finna, Carragher, Agger, Riise, Xabi Alonso, Mascherano, Gerrard, Pennant, Zenden i Kuyt, a kasnije su šansu dobili Arbeloa, Kewell i Crouch.

Samo taj podatak o prosječnoj starosti Milanove prve postave dovoljno govori o tome kakve su promjene čekale momčad u kojoj je jedini zalog za budućnost bio ujedno i najbolji igrač Kaka, koji je te sezone s 10 golova bio najbolji strijelac Lige prvaka. Uostalom, Kaka je izabran za najboljeg igrača svijeta za 2007. godinu.

Nažalost po Milan, promjene u igračkom kadru, ali i u upravljačkim strukturama koje su uslijedile nekoliko godina kasnije, utjecale su na to da Milan, gledajući samo rezultate, postane prosječan europski klub.

Nakon titule iz Atene pa sve do kraja sezone 2013./2014. Milan je samo jednom propustio izboriti učešće u nokaut fazi Lige prvaka, ali u tom periodu samo jednom je stigao do četvrtfinala tog natjecanja. No, problem je što je od sezone 2013./2014. do danas samo dva puta igrao europska natjecanja i to oba puta Europa ligu u kojoj je jednom ispao u osmini finala, a drugi put u grupnoj fazi.

U međuvremenu, Milan je uspijevao dovoditi velike zvijezde poput Ronaldinha, Robinha i Beckhama, ali svi oni su dolazili godinama nakon najboljih igračkih dana svojih karijera.

Najbolja Milanova postava nakon one iz Atene bila je u sezoni kada je klub osvojio titulu prvaka Italije. Tada su utakmice pod vodstvom trenera Maxa Allegrija uglavnom počinjali Abbiati, Nesta, Thiago Silva, Abate, Antonini, Van Bommel, Gattuso, Seedorf, Prince Boateng, Robinho i Ibrahimović.

Međutim, po iskustvu i kvaliteti, ta momčad bila je barem za klasu slabija od one koja je srušila Liverpool.

U ovom trenutku, Milan je klub koji neprestano mijenja igrače, trenere i klupsko osoblje, ali i koji nikako ne uspijeva vratiti se na staze stare slave. Čekajući nastavak prvenstva, Rossoneri zauzimaju tek sedmo mjesto na tablici s tri boda manje od šestoplasiranog Napolija i čak 12 bodova manje od četvrtog mjesta koje vodi u Ligu prvaka i koje zauzima Atalanta.