Zašto USKOK češlja vjetropark Krš-Pađene?

Datum objave: 30.05.2020   Broj čitanja: 1183
Vjetroelektrana Krš-Pađene u općini Ervenik nedaleko od Knina najveća je vjetroelektrana u Hrvatskoj, a i u široj regiji, snage 142 megavata. Vrijednost projekta je 237 milijuna eura, odnosno oko 1,8 milijardi kuna, što ovu investiciju stavlja na drugo mjesto u Republici Hrvatskoj, odmah iza Pelješkoga mosta.
Zašto USKOK češlja vjetropark Krš-Pađene?

 

Projektom vjetroelektrane Krš-Pađene predviđeno je ukupno 48 vjetroturbina smještenih na kamenitoj visoravni u Bukovici, na površini od 21 kilometara kvadratnih. Projekt proveo C.E.M.P. Riječ je o projektu koji se razvijao punih 16 godina, a 2012. godine od nesuđenog austrijskog investitora preuzela ga je grupacija Lager iz Posušja u čijem sastavu djeluje tvrtka C.E.M.P. koja je provela projekt Krš-Pađene. Inače, Lager je krajem 2017. potpisao i sporazum o realizaciji projekta termoelektrane u BiH,  vrijedan više od 500 milijuna eura. Ima u planu graditi vjetroelektranu  Gradina  (42 megavata) kraj Tomislavgrada u BiH. Jučer oko 13 sati razgovarali smo s članom uprave C.E.M.P.-a Jakovom Jukićem, međutim nikakvu informaciju nismo dobili.  On tvrdi da ne zna zbog čega je USKOK zainteresiran za njihov projekt.

 

– Vjerujte mi, nikakvih informacija nemam. Nitko mi se nije obratio službeno, sve što znam pročitao sam u medijima – izjavio je Jakov Jukić, član uprave tvrtke C.E.M.P., koja je dio Lager grupe. S obzirom na špekulacije da se očekuje uhićenje Milenka Bašića, koji bi također trebao biti ispitan, pitali smo Jukića jesu li se čuli i zna li je li on u BiH ili u Hrvatskoj. Kaže da ništa ne zna. – Zaista, nikakvih informacija nemam. Pričekajmo sutrašnji dan – poručio je Jukić.

 

Radovi na projektu Krš-Pađene započeli su u ljeto 2018., a postavljanje najvećih vjetroturbina u Hrvatskoj, na stupovima od 134 metra i s vrhom elipse na 200 metara visine, započelo je u siječnju 2019. godine. Jukić nam je rekao da su radovi gotovi. – Radovi na izgradnji vjetroturbina završeni su prije oko mjesec i pol do dva. Vjetroelektrane su u pogonu i, da budem iskren, ja sam mislio da je sve u redu – kaže Jukić.

 

S obzirom na neslužbene informacije kako je razlog uhićenja pogodovanje pri davanju suglasnosti investitoru za izgradnju vjetroparka, nije nevažno spomenuti i nedavno priopćenje ekološke udruge Biom, koje je ostalo potpuno nezapaženo, a u kojem oni obavještavaju javnost da je Europska komisija prvi put pokrenula postupak protiv Hrvatske zbog procjena utjecaja na okoliš. Opomena iz EK “Hrvatska se sustavno nije pridržavala Direktive o staništima pri odobravanju izmjena projekata vjetroelektrana uz obalu.

 

Konkretno, u postupcima odobravanja izmjena projekata nisu uzeti u obzir svi relevantni utjecaji na ciljne vrste i staništa ekološke mreže te su postupci provedeni bez dostatnih dokaza da ti projekti neće negativno utjecati na cjelovitost tih područja.  Komisija je stoga Hrvatskoj uputila službenu opomenu, nakon čega Hrvatska ima četiri mjeseca da ukloni nedostatke koje je utvrdila Komisija. Ako to ne riješi, država može na koncu završiti na Sudu Europske unije, a u tom slučaju plaćat će od novca svih hrvatskih poreznih obveznika goleme kazne dok nedostatke na kraju ne ispravi”, poručili su iz udruge 
 Biom.

 

Večernji list

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO