16-godišnjak osmislio 'kavez' za slučaj potresa

Datum objave: 13.06.2020   Broj čitanja: 1572
Princip roll cagea, koji se primjenjuje u automobilizmu, prilagodio je životu u stanu..
16-godišnjak osmislio 'kavez' za slučaj potresa


Kad je krajem ožujka snažan potres pogodio Zagreb, brojni su građani još duboko spavali. Naglo buđenje i istrčavanje iz domova u hladno nedjeljno jutro, mnogima će ostati urezano u sjećanje. Neki se nakon toga više nisu mogli vratiti u svoje domove, drugi nisu mirno spavali još tjednima, a treći i sad reagiraju na malo jače podrhtavanje.

 

Među onima koji su istrčali na hladnoću bio je i 16-godišnji učenik MIOC-a, Karlo Bočkaj. I dok je stajao vani ispred zgrade, okružen bakom i djedom te susjedima, Karlo je razmišljao o tome kako učiniti boravak u stanu tijekom potresa što sigurnijim, piše Zimo.

 

Poslije potresa nije bilo škole i imao sam laganu traumu od potresa i vremena na pretek. Razmišljao sam o tome što napraviti da se ne moram dizati iz kreveta prilikom sljedećeg potresa i zanimao se za rally automobile koji imaju roll cage za zaštitu vozača. Tu sam shvatio da bi se oko kreveta mogao napraviti roll cage i nacrtao sam prvu skicu, otkriva Karlo Bočkaj.

 

I kako kažu, ostalo je povijest. Dok su Zagreb tijekom sljedećih nekoliko tjedana tresli, puno slabiji, ali ipak osjetni potresi, Karlo je crtao i dizajnirao. Princip roll cagea, odnosno zaštitnog kaveza, koji se primjenjuje u automobilizmu, prilagodio je životu u stanu. Koristio je program za 3D modeliranje Rhinoceros i došao do dizajna iz kojeg se rodio Xocage.

 

No, sam dizajn ne znači ništa. Stoga je udružio snage sa Želimirom Matićem iz Buba interijera i napravio prvi prototip.

 

Prototip smo radili (Buba i ja) 3 tjedna. Sastoji se od cijevi za skelu promjera 48 mm i debljine stjenke 3 mm. Sastavlja se spojnicama za skelu i jednim okastim ključem broj 22, objašnjava Karlo jednostavnu, a učinkovitu konstrukciju, koja i nije toliko skupa koliko se može činiti na prvi pogled. Cijena čelične konstrukcije i spojnica je oko 6 tisuća kuna. Kevlarska mreža koja ide na krov je oko 1000 kuna, dodaje. Sastoji se od 12 dijelova koji su jednostavni za prenošenje, a za sastavljanje je potrebna samo jedna osoba.

 

Kad sljedeći put dođe do potresa, samo trebate povući prekrivač preko glave i čekati da sve prođe, ističu Buba i Karlo te dodaju kako bi prototip njihovog Xocagea trebao izdržati rušenje i zgrade od pet katova.

 

Kad su napravili prototip, objavili su njegove fotografije i nacrte na Instagramu i platformi Instructables, jer su željeli podijeliti s drugim svoju ideju.

 

Objavili smo ga na Instagramu i imali par repostova, a zapratio nas je poznati dizajner Ora Ito, što nam je cool. Objavili smo nacrte na Instructables tako da tko god želi može sebi napraviti ili naručiti jedan. Imamo stranicu, xocage.com i Instagram profil xoxocage ako nekog zanima više, kaže Karlo.

 

Da je ideja dobra i korisna, možda najbolje govori činjenica kako su im se već javili kupci.

 

Što se kupaca tiče, u izradi su već dva za prve kupce. Jedan kupac je tražio protupožarni aparat, a pod madrac će staviti torbu za hitne slučajeve, svoje ronilačke boce i regulator, priča Karlo te dodaje kako nisu zaštitili dizajn jer im je želja da ljudi koriste njegov dizajn i osiguraju si 'super čvrsti' krov nad glavom.

 

Nije nam cilj zaraditi nego pružiti miran san ljudima. Zato smo koristili open source materijale i objavili nacrte, poručuje na kraju ovaj 16-godišnjak.

 

Kako poručuju Karlo i Buba, svi mogu preuzeti njihove nacrte i napraviti svoj Xocage te se tako osigurati da prilikom sljedećeg potresa neće morati istrčavati iz stana. No, za one koji žele Xocage po mjeri, mogu se javiti putem njihove internetske stranice.

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO