SAD bi mogao zabraniti TikTok

Datum objave: 16.07.2020   Broj čitanja: 1906
Prema informacijama iz Bijele kuće, Sjedinjene Američke Države bi mogle zabraniti popularnu kinesku aplikaciju TikTok kroz nekoliko tjedana, o čemu kruže glasine već nekoliko dana.
SAD bi mogao zabraniti TikTok

 

Prošli tjedan državni američki tajnik Mike Pompeo rekao je da Trumpova administracija razmatra zabranu TikToka koji, kako smatraju američke vlasti, predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a. Ovo je otprilike slična priča kao i sa Huaweijem, prenosi Klix.

 

Popularna video aplikacija u vlasništvu je kineskog ByteDance sa sjedištem u Pekingu. Američki diplomati tvrde da bi autori aplikacije mogli "surađivati sa obavještajnim agencijama koje kontrolira Komunistička stranka Kine". Međutim, kreatori TikToka pojašnjavaju da djeluju odvojeno od ByteDance kompanije te da se njihovi centri s podatcima nalaze potpuno izvan Kine i ne podliježu kineskim zakonima. Podatke o američkim korisnicima navodno pohranjuje u SAD-u, a sigurnosnu kopiju čuva u Singapuru.

 

Trumpov šef Mark Meadows sada je potvrdio za Verge da bi do zabrane TikToka u SAD-u moglo doći za nekoliko sedmica.

 

"Postoje brojni službenici administracije koji vide prijetnju po nacionalnu sigurnost koja se odnosi na TikTok, We Chat i druge slične aplikacije koje imaju potencijal narušavanja privatnosti, posebno kada strani protivnici prikupljalju informacije o stranim državljanima. Nemamo određen točan rok kada ćemo zabraniti TikTok, ali mislim da će to biti za nekoliko tjedana, prije nego za nekoliko mjeseci", rekao je Meadows.

 

Iz TikToka odbacuju sve optužbe govoreći da su pitanja o nacionalnoj sigurnosti "neosnovana".

 

"TikTok vodi američki izvršni direktor, sa stotinama zaposlenih i lidera u oblasti sigurnosti i javne politike ovdje u SAD-u. Nemamo većeg prioriteta od promocije sigurne i pouzdane aplikacija za naše korisnike. Kineskoj vladi nikada nismo dostavili korisničke podatke, niti bismo to uradili ako bi nas pitali", priopćeno je iz TikToka.

 

Međutim, mnogi američki zakonodavci i dalje ukazuju na kineski zakon o nacionalnim obavještajnim podacima koji primorava internetske tvrtke da daju podatke kineskim vlastodršcima kada oni to zatraže.

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO