Preminuo je MILAN BANDIĆ

Datum objave: 28.02.2021   Broj čitanja: 1903
Gradonačelnik Zagreba Milan Bandića umro je iznenada večeras. Pozlilo mu je nešto iza 23.30 sati te je ubrzo nakon u Bužanovu ulicu, u kojoj stanuje, stigla hitna pomoć.
Preminuo je MILAN BANDIĆ

 

U stanu su mu pokušali pužiti liječničku pomoć i reanimirali ga  45 minuta, a potom ga prevezli u bolnicu Sveti Duh, neslužbeno doznajemo.

Rođen je 22. studenog 1955. u Mamićima Donjim, zaseoku Cerov Dolac, mjestu između Klobuka i Gruda, BiH. Ima brata Dragu i sestru Tonku. Njegov otac Jozo umro je s 58 godina. Odgajala ih je majka Blagica rođena Tomić. Uz pomoć njenog oca Ante, koji je imao dva konja i najviše zemlje u mjestu, uzgajali su duhan. Bio je ministrant u crkvi.

Po završetku osnovne škole upisao je 1971. gimnaziju u Grudama. Po ocjenama je bio osrednji učenik, vladanje mu je bilo uzorno. Isticao se u atletici. Nakon mature dobio je stipendiju od općine Grude. U smeđi kofer od skaja stavio je plan Zagreba, dva kompleta donjeg rublja, traperice i dvije majice, i stigao u Zagreb na prijemni. Bilo je to u lipnju 1974. Upisao se na Fakultet političkih znanosti. Studirao je Općenarodnu obranu i društvenu samozaštitu. Nije stanovao u studentskom domu.

Uz studij je i radio. Najprije je istovarao šećer i ugljen. Poslije je počeo žbukati fasade. Kaže da je s nekoliko prijatelja ožbukao pola ulice Mikulići. Nakon završetka fakulteta otišao je na odsluženje vojnog roka. U SK se učlanio početkom osamdesetih.

Po povratku, prvi posao je dobio u tvrtki „Ledo“. Radio je u hladnjači na minus 25 stupnjeva. Nakon šest mjeseci premješten je u jednu kancelariju. Kaže da mu taj posao nije dobro išao, više je volio biti u društvu ljudi. 1983. prebacio se u Općinski komitet Saveza komunista Peščenice. Zaposlio se kao stručno-politički radnik za ONO i DSZ. Tamo je imao i dosta protivnika. Prigovarali su mu da je premlad te da nikad nije u uredu, nego stalno na terenu.

Kako je bio komunikativan, imao je i svoje zaštitnike. Demokratske promjene 1990. dočekao je u toj stranci koja u to vrijeme i nije bila popularna. Nije se ispisao iz SKH, stranke koja je ubrzo postala SDP. 1993. postao je tajnik Gradskog odbora SDP-a. 1995. bio je na listi Zdravka Tomca koji se kandidirao na Peščenici. Bandić je kao vijećnik ušao u Gradsku skupštinu. 

Dvije godine kasnije, 1997. postao je predsjednik zagrebačkog SDP-a.

Na izvanrednim izborima u Zagrebu 2000. godine kao prvi s liste SDP-a koja je osvojila najviše mandata, postaje zagrebački gradonačelnik. Isti rezultat ostvario je i godinu dana kasnije, 2001. na redovnim izborima. 2002. je prouzročio prometnu nesreću pod utjecajem alkohola. Kazao je da se vraćao s karmina na kojima je popio tri-četiri gemišta. Zbog pokušaja podmićivanja policajca koji ga je prijavio, u ožujku te godine morao je dati ostavku. Zamijenila ga je Vlasta Pavić. Na izborima 2005. ponovno je nositelj liste SDP-a u Zagrebu. Osvojio je 40,95 posto glasova i ponovno postao gradonačelnik Zagreba.

Nakon smrti Ivice Račana kandidirao se u lipnju 2007. na unutarstranačkim izborima za predsjednika SDP-a. Ispao je u prvom krugu a u drugom je Zoran Milanović pobijedio Željku Antunović. Na prvim izravnim izborima za zagrebačkog gradonačelnika Bandić je u svibnju 2009. u drugom krugu uvjerljivo pobijedio Josipa Kregara. Kandidirao se i na predsjedničkim izborima krajem te godine. Najprije je 4. prosinca zamrznuo svoje članstvo u SDP-u, 5. prosinca je objavio kandidaturu a istog dana iz SDP-a je stiglo priopćenje kojim su ga brisali iz svog članstva. Na tim izborima je izgubio u drugom krugu od Ive Josipovića. Natjecao na parlamentarnim izborima 2011. sa svojom nezavisnom listom. Doživio je debakl u sve četiri izborne jedinice gdje se natjecao.

Na lokalnim izborima 2013. do nogu je potukao svoje bivše kolege iz SDP-a. Najprije je kao kandidat za gradonačelnika uvjerljivo pobijedio njihova kandidata Rajka Ostojića u drugom krugu. Njegova nezavisna lista na kojoj je bilo čak 27 žena, koje su priznati stručnjaci iz svojih područja, iznenađujuće je osvojila najviše mjesta u zagrebačkog Gradskoj skupštini. 

Protiv njega je podneseno oko 250 kaznenih prijava. Osim kritika dobivao je i pohvale zbog izgradnje cesta, škola, uređenja Bundeka, izdvajanja za kulturu koja su visoka u odnosu na druge gradove. U dobrim je odnosima bio s predstavnicima Katoličke crkve. Izdvajao je iz gradske blagajne za obnovu kuća povratnicima u Bosansku Posavinu. Sa suprugom Vesnom, koju je upoznao na plesu u Studentskom centru, ima kćer Ana Mariju.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
  • 28.02.2021 19:52 sati
    Pokoj mu duši
  • Jordan iz BiH28.02.2021 16:17 sati
    Barry Nema vise nikoga slicnog za poslat, a da bude prođa na izborima.
  • šime28.02.2021 15:20 sati
    niko neće moći zamjeniti ga i biti mu ravan
  • Hercegovac28.02.2021 14:54 sati
    SUCUT OBITELJI .POKOJ VJECNI DATUJ MU GOSPODINE
  • 🙏28.02.2021 13:15 sati
    Pokoj mu duši. A što bi volio da opet neko iz Hercegovine bude gradonačelnik
  • Drazen28.02.2021 09:10 sati
    Sućut obitelji Pokoj vječni daruj mu gospodine. Pocivao u miru.
  • Barry28.02.2021 09:05 sati
    Pokoj mu duši. Koga sad poslat gori za gradonačelnika?!
Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO