Objavljeni detalji novog Zakona o MIO: Posebnom odlukom će se moći povećati iznos najniže mirovine

Datum objave: 24.10.2017   Broj čitanja: 1036
Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici u Sarajevu, utvrdila i u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku uputila Prijedlog zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju.
Objavljeni detalji novog Zakona o MIO: Posebnom odlukom će se moći povećati iznos najniže mirovine


"Među razlozima za donošenje Zakona po hitnom postupku je i taj što je on bitan ne samo za stabilnost mirovinskog sistema već i za cjelokupan reformski proces u Federaciji BiH. Od usvajanja ovog zakona ovisi sudbina 400 tisuća umirovljenika i još najmanje toliko članova njihovih obitelji , kao i nastavak realizacije Reformske agende. Posljedice eventualnog neusvajanja osjetili bi svi umirovljenici , a novi zakon uvodi potpunu pravičnost i red u mirovinski sistem, a posebno je bitno istaknuti da donosi financijsku stabilnost. Također, njegovo donošenje u redovnoj parlamentarnoj proceduri moglo bi izazvati štetne posljedice za mirovinski sistem i Federaciju BiH", stoji u priopćenju iz Vlade FBiH.

 

Navode da Zakon polazi od smjernica baziranih na nepovoljnim prognozama socijalne održivosti mirovinskog sistema u Federaciji BiH i pokazanim lošim demografskim izgledima.

 

"Naime, Strategija reforme mirovinskog sistema u Federaciji BiH, koju je usvojio Parlament FBiH, procijenila je da će se, ako postojeći mirovinski sistem u FBiH ne bude reformiran i ako budu nastavljeni umjereni ekonomski i demografski trendovi, pad radnosposobnog stanovništva odraziti na pad zaposlenih/osiguranika i prihoda od doprinosa. To će, prema postojećem sistemu 'koeficijenta' (tj. isplati onoliko sredstava koliko ih ima) nužno imati odraza na buduću visinu mirovina. Osnovni cilj Zakona je da se populaciji od 410.000 građana - umirovljenika, koji su desetljećima gradili i stvarali društvene vrijednosti, omoguće redovne i blagovremene isplate mirovina i garantiraju im prava, prvenstveno ona koja su utvrđena sporazumom potpisanim između Vlade FBiH i Saveza umirovljenika, a koja su ugrađena i u Prijedlog zakona", navodi se u priopćenju Vlade FBiH.

 

Naveli su da je jedna od novih odredbi, u odnosu na ranije razmatran tekst Zakona, jeste utvrđena vrijednost općeg boda u visini od 14 KM.

 

"Mirovine će biti usklađivane 15. travnja svake godine, u visini zbira 50 posto porasta potrošačkih cijena i 50 posto porasta realnog bruto društvenog proizvoda u FBiH u prethodnoj godini, a prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, i najviše do stope rasta realnog bruto društvenog proizvoda u prethodnoj godini, osim mirovina ostvarenih u godini u kojoj se vrši usklađivanje", stoji u priopćenju.

Ističu da najviše mirovine neće biti usklađivane/povećavane sve dok najniži iznos mirovine ne dostigne 1/5 iznosa najviše ostvarene po Zakonu.

"Izvanredno usklađivanje može biti provedeno jednom u tekućoj godini ako je stopa rasta realnog bruto društvenog proivoda u prethodne dvije kalendarske godine veća od tri posto i ako nema akumuliranog deficita budžeta FBiH, a najviše do 50 posto stope rasta realnog BDP u prethodnoj godini. Takođe, najniža i zagarantirana mirovina usklađuju se prema članu 79., a ne s troškovima života. Izuzetno, ukoliko postoje financijske mogućnosti, Vlada FBiH može posebnom odlukom povećati iznos najniže mirovine i u većem postotku, a najviše do stope rasta realnog BDP u prethodnoj godini", navode.

 

Istakli su da je predviđena mogućnost da, u skladu s financijskim mogućnostima, sredstva za ostvarivanje prava iz MIO i rada FZMIO, budu korištena i za financiranje i rad udruženja umirovljenika na nivou FBiH.

 

"Korisnicima prava - mirovina ostvarenih do 31.7.1998. godine bit će povećan zakonski iznos mirovina za 10 posto, a onima koji su prava ostvarili od 31.7.1998. do 31.12.2007. godine za 5 posto. Reforma sistema MIO i donošenje novog Zakona su neophodni obzirom na nepovoljne prognoze socijalne održivosti mirovinskog sistema u FBiH i procijenjene loše demografske izglede. Glavni izazovi reforme mirovinskog sistema u FBiH su ublažavanje efekata starenja stanovništva na mirovinski sistem, smanjenje preranog odlaska iz svijeta rada, utvrđivanje pravednijeg izračuna mirovina prema plaćenom doprinosu, pravedniji odbitak za prijevremenu mirovinu i stimulacija ostanka u sferi rada, te sprečavanja i ublažavanje pada adekvatnosti mirovina u FBiH. Među osnovnim postavkama Zakona su uvođenje novog sistema utvrđivanja visine mirovine kroz bodovnu formulu, te da će visina mirovine biti bazirana na stažu osiguranja i uplaćenim doprinosima", stoji u priopćenju.

 

Ističu da se vrijednost općeg boda (14 KM) usklađuje prema postotku porasta prosječne bruto plaće u Federaciji BiH u prethodnoj godini, dok se mirovine doživotno usklađuju prema članu 79.

 

"Uvodi se trezorsko poslovanje nositelja osiguranja. Svi prihodi od doprinosa za MIO slijevali bi se na jedan budžetski račun s kojeg bi bile isplaćivane mirovine.

 

Proširen je mirovinski obuhvat na sve vrste naknada na koje se plaća doprinos za MIO i preračunavaju se u staž/bodove, čime se povečava broj bodova, a time i visina mirovine. Zakon uvodi jednokratno pravo na posmrtninu u visini prosječne mirovine", navodi se u priopćenju Vlade FBiH.

 

Osim toga je na današnjoj sjednici donesena izmjena odluke o financijskoj konsolidaciji Agrokomerca.

 

"Vlada FBiH je izmijenila Odluke o financijskoj konsolidaciji privrednog društva 'Agrokomerc' d.d. Velika Kladuša. Ovom izmjenom je, u skladu s novom Uredbom o financijskoj konsolidaciji privrednih društava u FBiH, kao krajnji rok za financijsku konsolidaciju ovog privrednog društva određen 10. srpanj 2019. godine", stoji u priopćenju.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO