Mostar: Pacijenti prijete 'laganim ubijanjem'

Datum objave: 26.10.2017   Broj čitanja: 1561
Marin, najmlađi pacijent mostarske kemodijalize ide šest godina na dijalizu. Ide svako drugi dan po četiri sata dnevno.
Mostar: Pacijenti prijete 'laganim ubijanjem'

 

Pacijenti kemodijalize Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, odbili su dijalizu i jutros su se okupili na ulazu u kompleks mostarske bolnice, nakon što im je odbijeno održavanje prosvjeda ispred SKB Mostar. ''Liječimo se na prastarim aparatima, da su aparati bolji i mi bi bili. Sestre i doktori rade svoj posao nemamo što reći, ali to je do menadžmenta.

 

Više 20 godina idem na dijalizu tri puta tjedno po četiri sata, svaki dan idem tako'', rekao je u izjavi za N1 predsjednik Udruge kroničnih bubrežnih bolesnika Hercegovačko - neretvanske županije, Blago Vidačković, napominjući kako su bili primorani na ovaj očajnički potez, koji će se nastaviti ako se ništa ne promijeni.
''Nek' umire svatko na svoj način'' Pored liječenja u staroj i neuvjetnoj zgradi i dijaliziranja na više od dva desetljeća starim aparatima, kap koja je prelila čašu pacijentima kemodijalize je odbijanje zahtjeva za "Eurotransplant", zbog čega ne mogu biti uvršteni na liste čekanja za transplantacije u europskom sustavu transplantacija.

 

''Odbili smo dijalizu danas na tri sata, u BiH, kod nas, svugdje. Trebaju se donijeti odgovarajući zakonski okviri i raditi na osviještenosti građana o doniranju organe, jer za pacijente koji su na dijalizi je transplantacija jedino pravo rješenje'', kaže Vidačković, dodajući da ako se ne uđe u Eurotransplant pacijenti će skroz odbiti dijalizu. ''Skroz ćemo odbiti dijalizu i onda nek' umire svatko na svoj način i za to će netko odgovarati. Ali nadam se da će odgovorni ljudi progledati i izaći nam u susret'', rekao je Vidačković u nadi da neće biti nereda te da će se uvažiti njihovi zahtjevi i izmijeniti zakon, jer doniranje je život.

 

Marin, najmlađi pacijent mostarske kemodijalize ide šest godina na dijalizu. Ide svako drugi dan po četiri sata dnevno. Eurotransplant jedini može vratiti život ''Ne osjećam se dobro, danas smo se okupili da usvojimo neki zakon da se vrši što više transplantacija. Dobra smo bolnica može se oformiti tim za transplantacije,ako ništa neka nas šalju u Zagreb na transplantaciju. Trenutno nam jedini donor može biti član obitelji, a meni nema tko dati bubreg kao većini njih. Eurotransplant nam jedini može vratiti život, očekujemo neke promjene, i svi smo spremni isključiti se s dijalize'', rekao je Marin.

 

Inače, u Mostaru je trenutno devedeset pacijenata kojima je potrebna hemodijaliza, a svi su spremni boriti se za svoja prava i borbu za život.

 

Predstojnica Klinike za unutarnje bolesti s centrom za dijalizu Sveučilišne kliničke bolnice Mostar prof.dr.sc. Monika Tomić medijima je, uz ostalo, nedavno potvrdila kako je jedino pravo rješenje izgradnja novog objekta Centra za dijalizu. Ustvrdila je i da su aparati za dijalizu redovito servisiraju te su u potpunosti ispravni za rad i ne ugrožavaju zdravlje pacijenata.

 

Podsjetimo, Sveučilišna klinička bolnica Mostar, kako je u više navrata istaknuto, u skladu s planiranim razvojem programa transplantacije i donorstva u FBiH i BiH, te uključivanjem u Eurotransplant provodi edukaciju liječnika koji će se baviti područjem transplantacije, no za konačan cilj i bolji položaj bubrežnih bolesnika potrebno je sustavno rješenje na razini države.

 
(Bljesak.info)

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO