Čović nakon napada na portale i društvene mreže: Nećete stvoriti amosferu straha kod naših ljudi

Datum objave: 05.12.2017   Broj čitanja: 1125
Presuda hercegbosanskoj šestorci će nas samo još više mobilizirati da dođemo do izmjena Izbornoga zakona BiH na način da jedan narod drugom ne bira političke predstavnike, rekao je danas u Mostaru predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH te hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović.
Čović nakon napada na portale i društvene mreže: Nećete stvoriti amosferu straha kod naših ljudi

 

Čović se danas sastao s Andrejom Plenkovićem, predsjednikom Vlade Republike Hrvatske te izaslanstvom HDZ-a RH.

 

„Presuda (hercegbosanskoj šestorci) će nas još više mobilizirati da se izborimo da hrvatski narod bira svoje političke predstavnike u BiH i to kao legitimne. Ta legitimnost proizlazi iz Ustava BiH a odnosi se na članove Predsjedništva i domove naroda. Pozivam Bošnjake da oko toga razgovaramo i da oni razumiju jednu takvu potrebu. To je minimum minimuma koje j e potreban jednom konstitutivnom narodu“, rekao je Čović.

 

Govoreći o razgovoru s Plenkovićem, Čović je rekao kako su ovi razgovori bili veliko ohrabrenje svima ne bh. Hrvati smiju gubiti vjeru i da moraju tražiti načina kako preživjeti u BiH, kako graditi svoju domovinu BiH te istovremeno kako održati poziciju potpuno jednakopravnog konstitutivnog i suverenog naroda.

 

„U tom smislu imamo punu potporu aktualne vlasti u Hrvatskoj. Jednim smo dijelom uspjeli u tome da nismo nasjeli na mnoštvo provokacija kojima su zasuti mediji i društvene mreže. To je jedan pravi rat u svakom smislu riječi. Ono što nama danas treba je mir na ovom prostoru“, rekao je Čović.

 

Također, dodao je kako Plenkovićevom posjetom HNS dobija na težini.

 

„Više smo pričali o budućnosti nego o prošlosti. Moramo se izboriti za Izborni zakon i osnažiti gospodarski prostore na kojima žive Hrvati kako bismo zaustavili iseljavanje. Moramo znati što od europskih vrijednosti moramo cijeniti ali i što moramo učiniti da zaštitimo svoj narod“, kazao je hrvatski član Predsjedništva BiH.

 

Plenković je, pak, naglasio kako je prva i ključna poruka koju donosi da je Hrvatska partner i prijatelj BiH.

 

„To dokazujemo kontinuirano i to dokazuje intenzitet aktivnosti koje imamo prema BiH. Naš posjet je došao i u kontekstu Haaga. Žalim i izražavam sućut zbog kaznenih djela i zločina koji su navedeni u presudi Praljku i ostalima ali i zbog svih drugih zločina koji su se dogodili u BiH uključujući i one koji su počinjeni nad pripadnicima Hrvata“, rekao je Plenković.

 

Želimo da hrvatske političke stranke u BiH, dodao je, u izbornoj godini pokažu jedinstvo i koheziju i da se pripreme za te izbore. Hrvatska želi da Hrvati u BiH zajedno s druga dva naroda budu ravnopravni u punom smislu te riječi.

 

„Kroz naše mogućnosti ćemo učiniti sve da tako i bude“, izjavio je hrvatski premijer.

 

To govorim, pojasnio je Plenković, u svjetlu rasprava o izmjenama Izbornoga zakona.

 

„Želimo pomoći BiH, okrenuti se budućnosti, voditi računa o tome da opstojnost hrvatskoga naroda bude jedna od trajnih zadaća hrvatske politike, ali u kontekstu ukupnih odnosa između dvije zemlje. Sve aktivnosti koje poduzimamo su konkretne i usmjerene na poboljšanje odnosa. Time ćemo pomoći i pomirbi unutar BiH. To je naša zadaća i naša uloga kao članice EU i NATO-a. Solidarnost i potpora Hrvata je čvrsta i jasna“, istaknuo je Plenković.

 

Govoreći o potencijalnom valu novih optužnica protiv hrvatskih branitelja u BiH, Čović je naglasio kako je bezbroj puta rekao da BiH nije do kraja izgrađena kao pravna država.

 

„Uvjeren sam da ćemo spriječiti bilo kakav pokušaj instrumentaliziranja presude u Haagu za progon naših branitelja i stvaranja atmosfere straha kod naših ljudi. Insistirat ćemo da se optužnice koje su se dizale protiv branitelja HVO-a podižu po istim zakonima kako se to čini za druga dva naroda. Nemamo dvojbi da svatko treba odgovarati za zločin i tu ne smije bit bilo kakve selektivnosti“, rekao je Čović.

 

Plenković je, pak, jasno rekao kako Hrvatska prihvaća presudu Haaga Praljku i ostalima.

 

„Hrvatska je članica UN-a i jedna od zemalja koja je predlagala uspostavu haškog suda i nema dilema oko prihvaćanja presude. No, s aspekta zemlje koja je tri puta pravnim i legitimnim putem nastojala dobiti status prijatelja suda kako bismo pojasnili određene pravne aspekte u prvostupanjskoj presudi, a odnose se na udruženi zločinački poduhvat, u tom kontekstu mi možemo reći da nismo zadovoljni što taj status nismo dobili i što nismo mogli iznijeti argumente“, rekao je Plenković.

 

Također, odbacio je mogućnost prihvaćanja tužbi bošnjačkih žrtava u hrvatsko-bošnjačkom sukobu u BiH za naknadu štete.

 

„U odgovoru Žalbenoga vijeća 2016. godine smo dobili jasnu poruku da Haag nije sudio države nego pojedince. To je vrlo bitno. Zbog tog u odgovoru suda stoji da nije utvrđena kaznena odgovornost Hrvatske. U razgovorima i tumačenjima u ovoj presudi moramo pronaći finu distinkciju i to je ono o čemu govorimo. Nema dakle promjene stava, presuda se poštuje a nismo zadovoljni određenim dijelovima. Ne vidim na koji bi se način mogao naći temelj za pravne procese protiv Hrvatske“, rekao je hrvatski premijer.

 

Čović je, pak, pozivao sve logoraše u BiH, sa svih strana, da tuže BiH, jer sve ono što se u BiH događalo na kraju je ugrađeno u BiH koju prepoznajemo kao Daytonsku BiH.

 

„To se odnosi na sve strane. BiH mora naći standard kako pomoći tim ljudima“, zaključio je Čović.

 

Dnevnik.ba

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO