Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović smirila bošnjačko-hrvatske tenzije u BiH

Datum objave: 20.01.2018   Broj čitanja: 940
Buku negativnih, loših, nedobronamjernih pa i prijetećih poruka prije dolaska i tijekom boravka predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović u BiH ona je amortizirala već prvom svojom izjavom u Sarajevu, piše Večernji list BiH.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović smirila bošnjačko-hrvatske tenzije u BiH

 

Nema država u svijetu koje su upućenije jedna na drugu kao što su BiH i RH – poručila je hrvatska predsjednica. I sama je priznala da se stvaraju negativne tenzije vezane uz odnose BiH i Hrvatske.

 

Predizborna godina
Pomirljive poruke predsjednice razoružale su mnoge koji su dulje vrijeme palili vatru u odnosima RH i BiH, a posebice Hrvata i Bošnjaka u BiH. Radikalni dio bošnjačkih krugova u Sarajevu i nakon posjeta traži načine da se obračuna sa svakim dobronamjernim dužnosnikom i pojedincem, potakne daljnje podjele i održi negativne tenzije kako bi se odnosi Bošnjaka i Hrvata dodatno pogoršali.

 

Radikalisti potpiruju podjele, posebice nakon presude Hrvatima u Haagu. U tom kontekstu predsjednicu su u Sarajevu dočekali prosvjednici (njih 20-ak) koji su planirali incidentima zasjeniti dobre namjere i prijateljske poruke s kojima je ona došla u glavni grad BiH, središnju Bosnu, Posavinu...

 

Odjeci posjeta predsjednice RH prepričavaju se i nakon njezina odlaska. Svi se slažu u ocjeni da je to velik korak prema rješavanju problema, otvorenih pitanja između dviju zemalja, ali i pomoći prvog susjeda kada su u pitanju euroatlantske integracije BiH. Predizborna godina u BiH traje i dulje od godine. Tendenciozno se iskorištavaju svi pogodni trenuci i riječi da bi se postigli politički poeni pa ne čudi kako su se predsjednici RH uručivala pisma, dokumenti koji kompromitiraju Hrvatsku, a istodobno dok je boravila s čelnicima Parlamenta BiH u istoj toj zgradi ciljano rušili svi prijedlozi Hrvata. Pa i onaj vezan za izborni zakon.

 

Za Hrvate je on od iznimne važnosti jer se traži da prestane dosadašnja praksa biranja političkih predstavnika Hrvatima. Radikalni dio bošnjačke politike u strategiji rušenja bošnjačko-hrvatskih odnosa zacrtao je i ovaj politički cilj: ne dopustiti Hrvatima da sami biraju predstavnike. Posjet Posavini u ožujku Stoga je i predsjednica RH jasno poručila da Hrvati neće biti nacionalna manjina u BiH te da se izborni zakon mora izmijeniti, a RH će inzistirati na jednakopravnosti Hrvata u BiH. Posebnu dimenziju dao je posjet stratištima Hrvata i Bošnjaka.

 

Obišla je Križančevo Selo i Ahmiće. Dva mjesta u središnjoj Bosni u kojima se i dva desetljeća nakon rata osjećaju nezacijeljene rane. – Predsjednica me zamolila da prenesem poruku svim vjernicima u Ahmićima. Ovo sigurno šalje lijepe poruke boljih međususjedskih odnosa – kazao je Mahir Husić, imam džamije u Ahmićima. U raljama medija koji, pod krinkom građanske, provode nacionalističku politiku našla se i predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Munira Subašić. Stvaran razlog medijskog linča njezin je susret pomirbe s predsjednicom RH, zagrljaj i poruka da ostaje kraljica Balkana. Upravo graditeljima unitarne BiH, bez Hrvata, to smeta. Politički analitičari u BiH slažu se da je ovaj posjet dobar, pozitivan znak za gradnju dobrosusjedskih odnosa.

 

Stvorena je loša klima i netko je želi graditi. Ostanite motivirani i dalje da kao pravi prijatelj BiH pomognete da mi sami uredimo unutarnje odnose i da uvijek imamo partnera u RH – poručio je predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović nakon razgovora u Sarajevu. – Predsjednica RH iskazala je spremnost da pomogne u rješavanju pitanja koja su vezana uz EU i NATO, ali i kao potpisnica Daytonskog sporazuma u njegovoj nadogradnji bez uplitanja u unutarnja pitanja – kazao je za Večernji list predsjednik FBiH Marinko Čavara. – U posljednje vrijeme smišljeno se stvarala antihrvatska histerija. Izjave i geste predsjednice RH utjecale su i na zaokret retorike političara i dijela javnosti iz BiH. Posjet je doveo do relaksiranja odnosa – kazao je za Večernji list Vjekoslav Bevanda, predsjedatelj Vijeća ministara BiH.

Bošnjački član Predsjedništva BiH ne slaže se s time da se stjecao dojam da predsjednica RH nije dobrodošla. – Bilo je reakcija na njezin odlazak u Tursku. Ali, po reakcijama na ulici ne bi se moglo reći da nije bila dobrodošla. Imali smo dobre, iskrene razgovore – kazao je Bakir Izetbegović. Predsjednica je napustila BiH s porukom iz Dervente (RS): – Podcrtavam brigu o Hrvatima u BiH, drugoj domovini hrvatskog naroda.

U mom političkom programu važno mjesto zauzima borba za ravnopravnost Hrvata u cijeloj BiH. Planiram službeni posjet Posavini tijekom ožujka. Najava dolaska predsjednice RH za dva mjeseca pokazuje da briga za Hrvate, za BiH i sve njezine narode neće prestati, da će Hrvatska kao zemlja EU i dalje lobirati za BiH i poticati pravedna rješenja za dobrobit svih.

vecernji.ba

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO