11. svjetski dan svjesnosti o Autizmu

Datum objave: 02.04.2018   Broj čitanja: 1142
Danas, na Uskrsni ponedjeljak, kod nas i u svijetu, obilježava se 11. Svjetski dan svjesnosti o autizmu.
11. svjetski dan svjesnosti o Autizmu

 

S obilježavanjem se započelo 2008. godine kada je glavna skupština Ujedinjenih naroda odabrala 2. travnja za obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu. Time se želi skrenuti pozornosti javnosti diljem svijeta na sve veći problem ovoga složenog poremećaja koji se kod pojedinaca najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života.

 

Ovogodišnji moto obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu je “Rušimo zajedno barijere autizma i izgradimo pristupačno društvo.” Prema nizu istraživanja su osobe s autizmom i njihove obitelji posebice vulnerabilan dio populacije koji zahtjeva sustavna rješenja. I ove će se godine u mnogim gradovima nizom manifestacija obilježiti ovaj dan i senzibilizirati javnost na potrebu da bude društvo jednakih šansi za sve.

 

Međutim, najčešće će sve ove manifestacije ostati samo na razini manifestacije i trošenja novca prijavljenog za neke EU projekte, a u stvarnosti vrlo će se malo uistinu pomoći obiteljima s autističnom djecom. Najpotrebnija je i danas PODRŠKA koja se sastoji u organizaciji dnevnih radionica i boravaka, Centara za autizam i većom i dostupnijom stručnom pomoći.

 

U sklopu doma Marija Naša Nada u Širokom Brijegu je prije par mjeseci otvoren dugo očekivani Centar za autizam za ovo naše područje, ali je nepovezanost sa okolnim školama, nemogućnost organiziranog prijevoza, radno vrijeme od 13 – 16 sati, opet vrlo nezgodno za roditelje i organizaciju obiteljskog života. U svemu na kraju djeca, a kasnije i odrasle osobe s autizmom (veliki je problem što s njima nakon 21 godine?), ostaju na teret svojih obitelji i roditelja.

 

Sanela Lindsay, predsjednica Skupštine neprofitne organizacije iz BiH EDUS (Edukacija za Sve) ističe kako sistemski u BiH treba uvesti ranu intervenciju koja je najefektivnija i sa kojom se najviše uštedi u kasnijoj podršci osobama s autizmom. I dodaje: „Također treba unaprijediti obrazovni sistem da bolje odgovara potrebama djece s autizmom, što se prije svega postiže individualnim pristupom ovoj djeci. Za sve navedeno je potrebno dodatno educirati postojeći kadar i otvoriti nove katedre za inkluzivnu nastavu i primjenu nauke u obrazovnoj praksi.“

 

Što je autizam?
Autizam se danas definira kao organski razvojni defekt mozga koji se očituje teškoćama u društvenim interakcijama i komunikaciji te neuobičajenim ponašanjem. Svjetska je znanost, zahvaljujući pronalascima s područja genetike, neurologije i drugih znanosti mnogo toga spoznala o čimbenicima povezanim s autizmom, ali još nije u potpunosti razjasnila zbog čega nastaje navedeni spektar poremećaja.

 

Prema zadnjem izvještaju Centra za sprečavanje i suzbijanje bolesti Sjedinjenih Američkih Država, bilježi se stalan porast prevalencije autizma, koja sada iznosi 11,3 /1000 djece ili, kao što autori navode, svako 88. dijete u Americi ima neke simptome iz autističnog spektra. U Hrvatskoj se podaci o osobama s poremećajima iz autističnog spektra prate u okviru Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom u kojem je zabilježeno 1.927 slučajeva, pri čemu je, u skladu s gore navedenom procjenom prevalencije, moguće očekivati i do 12.000 osoba s navedenim spektrom.

 

Kod nas u BiH nema točnih podatka, ali se ipak špekulira o broju 20.000 djece iz autističnoga spektra – kažu u Udruzi „Autizam u BiH“ iz Sarajeva.

 

Veliki broj osoba s autizmom krije se pod drugim dijagnozama, što je rezultat nedovoljnog poznavanja i prepoznavanja tih poremećaja te nepostojanja referalnog dijagnostičkog centra.

 

Jednake probleme imaju i sve susjedne države, Srbija, Crna Gora, a jedino je Udruga za autizam - Zagreb prva i jedina za sada započela pružanje usluge skrbi u zajednici osnivanjem dviju životnih zajednica u kojima boravi ukupno 10 osoba s autizmom, a u procesu je i osnivanje treće životne zajednice. Svi se uglavnom slažu kako se društvo nedovoljno brine za osobe sa autizmom.

 

Stoga dok 2. travnja možda budete hvatali neki plavi balon, palili plavo svjetlo, vezali plavu mašnu… sjetite se da osobama s autizmom najviše možete pomoći konkretnim angažmanom, odnosno tako da za njih izgradimo odgovarajuću stambenu zajednicu, adekvatni centar za autizam, radionicu i igraonicu, koja će im barem malo pomoći živjeti „svoj svijet u plavoj boji.“


P.Tomić/Grude.com

 

11. svjetski dan svjesnosti o Autizmu
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO