Stigle prve jagode, cijena 10 KM

Datum objave: 11.04.2018   Broj čitanja: 1264
Na Veletržnici u Tasovčićima u ovotjednom barometru nekoliko zanimljivosti, prva su svakako prve domaće jagode, koje se cijene 10 maraka za kilogram.
Stigle prve jagode, cijena 10 KM

Proizvođači koji dovoze manje količine, su s područja Domanovića. Uz jagode u većim količinama pojavio se i mladi kupus koji se cijeni od 1,6 do 1,8 maraka.

 

Cijena zelene salate, kristalka se cijeni 1,2 do 1,8 maraka, dok je puterica od 2,2 pa čak do 2,5 marke, naravno za kilogram.

 

Uz zelenu salatu skuplja je i raštika, nova cijena je 3 do 5 maraka za kilogram, a skuplji je i zimski kupus koji se nudio za 40 do 60 feniga, te krumpiri čija je cijena od 60 do 80 feniga za kilogram.

 

Unutar veletržnice nude se skoro isključivo uvozni u prvom redu njemački krumpiri, te manje količine domaćih čija je cijena 80 feniga, planinski nevesinjski i kupreški ispred veletržnice, cijene se po 90 feniga za kilogram.

 

Stigli su i mladi egipatski krumpiri, cijena je 1,4 do 1,5 maraka. Od ostalog povrća skuplji je još i crveni luk, uvozni austrijski i nizozemski može se naći po 70 feniga, dok domaći tzv. pogačar, iz Buturović Polja, dostiže sve do 1,7 maraka.

 

Kelj je tako i dalje 50 do 70 feniga, mrkva 80 feniga do marku, prasa od 90 feniga debele stabljike, pa sve do 2 marke tanke stabljike, dok je rijetka cikla marku za kilogram. Sve rjeđi je i kupus pupčar, čija je cijena standardnih 1 do 1,4 marke, blitva je od 1 do 1,3 marke, a špinat od 1,3 do 1,7 maraka.

 

Karfiol je i dalje od 1,6 do 1,7 maraka, rijetke brokule kada se pojave, su oko 2,5 marke za kilogram, dok su peršin i celer od 3 do 4 marke. Bijeli luk stiže s različitih strana, ima još i južnohercegovačkoga, a cijeni se i dalje, od 5 do 7 maraka, i u prosjeku je duplo skuplji od kineskog. Domaćeg graha nismo primijetili, uvozni je od marku kineski, pa do 3,8 maraka kanadski.

 

Zahvaljujući jagodama rubrika o domaćem voću se osvježila, povremeno se pojave i manje količine jezgre oraha čija je cijena 15 do 20 maraka. Suhih smokava, nije bilo, dok su jabuke od 1,3 do 2 marke. Uvozne jagode cijene se od 4,5 marke, naranče su od marku do 1,5, limun je 1,75 maraka. Uvozno povrće, uglavnom, turske rajčice su 2 do 2,2 marke, tikvice su 2,10, krastavci 2,2 do 2,4 marke, dok su paprike 3,5 marke za kilogram. Sve navedene cijene su na veliko.

 

Ispred Veletržnice najbogatija je ponuda presadnica povrća, a cijene su ujednačene, pa se tako rajčice, paprike i patlidžani cijene po 30 feniga komad, rajčice sorte matijas su 50 feniga, jagoda je bilo od 30 do 50 feniga komad, kupusi su oko 25 feniga, a raštika 20 feniga komad, najjeftinije su presadnice zelene salate i peršina deset feniga komad.

 

Naravno, na veće količine može se računati i na popust.

 

Obilnija nego obično bila je i ponuda stajskog gnojiva, koje se uglavnom cijeni 70 maraka za tonu ili 5 maraka vreća.

 

Zanimljivo, drva su se nudila na samo dva kamiona uz uobičajenih 75 maraka oblovina, a 80 cjepana, drva. Ponuda ribe bila je također uobičajena, riječna - babuške, keljavci i gere, nudili su se već za 3 marke, somići su bili šest, pastrva iz uzgoja devet, a šaran 11 maraka, bilo je i jegulje koja se cijenila 40 maraka za kilogram.

 

Ponuda mliječnih proizvoda i ovog puta bila je na četiri štanda, a cijena se kretala 4 do 6 maraka mladi sir, najskuplji je suhi ovčji s Morina, bio je 18 maraka, a istu cijenu imao je i kupreški sir u kolutovima.

 

Zanimljivo, prodavač sira s Morina se požalio da su mu zalihe suhog ovčjeg sira, pri kraju. Još jedanput ističemo, na veletržnici tijekom cijele godine najstandardniju prodaju imaju mliječni proizvodi, pa je to niša u koju bi se mogli uklopiti i stočarstvu skloniji ovdašnji poljoprivrednici.

 

Radio-Čapljina

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO