Hercegovina zanimljiva investitorima, ali ih koči neuređenost pravnih propisa

Datum objave: 11.04.2018   Broj čitanja: 963
Centar za investicije i razvoj poduzetništva (CIRP) Mostar, u suradnji s Agencijom za unaprjeđenje stranih investicija (FIPA) u BiH, organizirali su danas na “Međunarodnom sajmu gospodarstva Mostar 2018.” gospodarski konferenciju “Investicijski potencijali Hercegovine”.
Hercegovina zanimljiva investitorima, ali ih koči neuređenost pravnih propisa

 

Cilj konferencije bio je da se domaćim i stranim investitorima predstave investicijske prilike i potencijali regije Hercegovine te promoviranje Hercegovine kao ulagačke destinacije.

 

Konferenciju je otvorio mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić, koji je istaknuo kako je najveći proizvođač u Mostaru kompanija Aluminij, dok su glavni nositelji gospodarskih aktivnosti poljoprivreda, malo i srednje poduzetništvo te turizam sa stalnim trendom rasta djelatnosti, posebno u oblasti agro i ekološkog turizma.

 

Govoreći o mogućnostima daljnjeg razvoja gospodarstva, naveo je, uz ostalo, razvoj malih i srednjih poduzeća, ulaganja u proizvodnju električne energije, ulaganja u postojeću infrastrukturu, turizam te poljoprivredu, i to pogone za preradu voća i povrća.

 

 

Naglasio je kako od prošle godine u tom gradu postoji i Centar za investicije i razvoj poduzetništva koji je na usluzi svim potencijalnim investitorima, zaključivši kako je to zasigurno još jedan korak naprijed u razvoju gospodarstva ove regije.

 

Zamjenica direktora Agencije za promociju stranih investicija (FIPA) u BiH Damirka Mioč kazala je u izjavi za novinare kako je glavni cilj predstaviti prirodne, materijalne i ljudske potencijale regije Hercegovine, ocjenjujući kako taj kraj obiluje značajnim energetskim, turističkim i poljoprivrednim kapacitetima koje je, kako kaže, moguće unaprijediti ovakvim konferencijama na kojima se povezuju inozemni i domaći gospodarstvenici.

 

Ovim, kaže Mioč, želimo staviti naglasak na ukupne potencijale u BiH za investiranje jer unatoč brojnim poteškoćama sa kojima se susrećemo u BiH, svi pokazatelji govore o nekom poboljšanju poslovnog okruženja.

 

-Podaci Centralne banke BiH ukazuju da je došlo do povećanja od preko 50 posto izravnih inozemnih ulaganja u BiH tokom 2017. u odnosu na 2016. godinu – zaključila je Mioč.

 

Veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vechio kazao je kako za Hrvatsku nisu interesantni samo potencijali Hercegovine, nego čitave BiH, naglasivši da je riječ o nekoliko ključnih tema te da je tu, prije svega, cestovna i prometna infrastruktura, energetska infrastruktura, uopće snabdijevanje energijom, pogotovo obnovljivim izvorima energije, transport, poljoprivreda i turizam.

 

– Dakle, postoji čitav niz sektora gdje možemo i moramo zajedno surađivati i zbog toga je za nas od strateškog značenja da BiH što prije krene s pregovorima i uđe u Evuropsku uniju jer kroz to se zapravo i investira u navedene sektore.

 

Kad se usvoje te sektorske strategije onda je zapravo i BiH spremna i ima temelje na osnovu kojim mi možemo bolje, efikasnije i brže surađivati i više investirati – poručio je u izjavi za novinare hrvatski veleposlanik te naveo kako, trenutno, neuređenost pravnih propisa koči investicije u BiH.

 

Konferencija je okupila veliki broj gospodarstvenika i predstavnika vlasti iz Hercegovine, a njeni sponzori bili su Grad Mostar, Zapadnohercegovačka županija i Feal d.o.o.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO