FOTO/VIDEO: Ružići se bore za treće mjesto! Grude će u finalu imati za koga navijati!

Datum objave: 22.08.2019   Broj čitanja: 2627
Liga Hercegovine koja se odigrava u Posušju stigla je do svoje završne noći. Za prvaka će se boriti Rodoč 1 (Mostar) i Kočerin (Široki Brijeg). Za treće mjesto igraju domaćin Gradac (Posušje) i Ružići (Grude).

Iznad svega nogometnog, bila je ovo još jedna noć druženja više tisuća ljudi, noć u kojoj su se još jednom Hercegovinom vijorile zastave hrvatskog naroda u BiH, noć kad su hrvatske pjesme odjekivale i još jednom poručivale da ovaj narod, koliko god neki željeli, nikad neće otjerati s tisućljetnih ognjišta.

Hrvati iz BiH nogometni su doktori, a ništa manje se i ne očekuje od naroda koji je od stoljeća sedmog počeo pisati povijet na ovim područjima. Ovog petka u Posušje će doći i izbornik Hrvatske Zlatko Dalić, viceprvak svijeta, drugi najbolji trener u 2018., Večernjakova osoba godine u BiH dvije godine zaredom. I on je potvrda tezi da je ovaj kamen dao najbolje sportaše.

U danima kad oni koji se daju za Judine škude prodaju priču o tome da se u Hercegovini nijedan događaj ne može održati jer navodno to brane svi, od političara do vjerskih dužnosnika, a oni koji su pod krinkom demokracije ozakonili sva moguća ubojstva potpiruju vatru podržavajući tu izmišljenu priču, Liga Hercegovine se, gle čuda, održava, i to u fantastičnoj atmosferi i prvorazredan je sportski događaj.

Večeras su prvu utakmicu igrali Rodoč 1 i domaćin Gradac, a publika je nagrađivala pljeskom svaki odličan potez, a bilo ih je itekako. A tribine su ubrzo eruptirale kad je u 15. minuti susreta Zvonimir Begić pogodio za 1:0 posuške momčadi. Međutim slavlje nije dugo trajalo. Već u 18. minuti Luka Suton pokazuje zašto je uz brata Josipa, koji će preokrenuti rezultat na 1:2 u 31. minuti, jedan od najboljih igrača koje je Hercegovina u futsalu dala u novijoj povijesti. Ali, kad je na Posuški Gradac netko s tribine povikao da su na svom terenu i da moraju dodatno pokazati zube Veselko Begić pogađa za 2:2 pet minuta do kraja i penali su bili blizu. Iako je Rodoč 1 zaigrao s golmanom igračem jer su već pokazali da to školski rade nisu uspjeli postići gol iz igre. U penalima, Rodoč je prvo promašio, da bi kasnije igrač Graca promašio čitav gol, a onda Marko Ćavar obranio jedan udarac za konačnih 5:4 i novo finale Mostaraca. Mostar, podsjetimo, brani naslov prvaka iz prošle godine kada je slavio Balinovac.

U drugoj utakmici sastali su se predstavnici Gruda i Širokog Brijega, a s obzirom na igrače Kočerina koji su ostavili ili ostavljaju trag u Grudama, nakon Ružića bi ih se moglo nazvati drugom grudskom ekipom za koju će srce ove općine zasigurno kucati, unatoč sjajnim odnosima i s igračima Rodoča.

Za Ružiće je krenulo odlično. Ivo Bandić od početka je pokazivao zašto je najbolji igrač Lige MZ u Grudama, a na najvišoj razini počeli su i Marko Žulj Kocka i Stipe Mikulić. Iz jedne izrađene akcije u 16. minuti prvog poluvremena kapetan ekipe Ivan Logara zabija za 1:0, a za razliku od dosadašnjih večeriju velik broj Gruđana koji su došli na tribine velikim pljeskom daju podršku ekipi.

Međutim, onda u samo dvije minute događa se ono na što smo od grudskih ekipa već navikli, a to je pad koncentracije onda kad ne treba, a još ako se na terenu nalazi jedan od najvećih nogometaša Gruda u povijesti, a s Kočerina je, onda milosti nema. Mario Pavo Mikulić prvo u 18. minuti zabija gol glavom i baca mnogobrojne navijače Kočerina u trans, a onda minutu kasnije isti igrač radi nekakvu čudnu pomutnju u obrani Ružića i lopta opet ulazi u gol. Je li bio gol ili autogol, zapisnički stol je pogodak pripisao Mikuliću i Kočerin vodi 1:2. Već tada je bilo jasno da preiskusna ekipa predvođena spomenutim Mikulićem, pa Marko Kvesićem, još jednom legendom Hrvatskog nogometnog kluba Grude i Blagom Gašparom koji je veliki nogomet igrao upravo u Grudama, a danas je zvijezda futsala u Hrvatskoj, neće lako izgubiti ovakav rezultat.
Međutim, Ružići se nisu predavali. Osovina Bandić, Žulj, Mikulić... uz podršku Augustina Mlinarevića i kapetana Logare tražili su put do izjednačenja, ali nije išlo. A s druge strane Blago Gašpar tražio je put do gola, ali Petar Braćić se potvrdio kao golmanska institucija i praktički nijedan večerašnji primljeni gol se ne može njemu pripisati. Ipak, kad su Gruđani očekivali da Ružići mogu zabiti taj gol pa onda otići na penale i vjerovati da će glave biti jednake hladne kao jučer, događa se ono na što smo se kod svih grudskih ekipa, nažalost, već navikli. Radi se o toj želji za razgovorima sa sucima, protivnicima pa i publikom ako se ona uključi u neku raspravu ili ubacivanje papira u teren tako su se i igrači prvaka Gruda uvukli u razgovore koji na sportskom terenu uglavnom iscrpe ono energije koja se može utrošiti u rezultat, a razgovori uglavnom ne donesu željeni efekt. Tako je Stipe Mikulić pocrvenio zbog rasprave sa sucem jer je smatrao da je dobio bespotrebno žuti karton zbog igranja rukom, pa je žešća rasprava rezultirala isključenjem igrača koji je kroz ovih mjesec i pol dana igrao sa lomom na ruci i zaslužuje svaki respekt jer je i takav pokazao da je jedan od najboljih. Iako je i nama nejasan žuti karton jer se vidjelo da ga je lopta slučajno napucala u ruku, drugi žuti odnosno crveni je dobar putokaz za perspektivnog igrača da u budućnosti ne troši energiju na bespotrebne razgovore. Na kraju, Ivan Vukoja je u 37. minuti zabio za 1:3, a konačnih 1:4 postavio je, a tko drugi nego Mario Pavo Mikulić, čovjek kojim se i Grude i Široki Brijeg mogu ponositi.

Sutra, Ružići - Gradac od 20:30 sati, a onda od 21:45 veliko finale u kojem se sastaju Rodoč 1 predvođen braćom Suton i Kočerin s Mikulićem, Gašparom, Kvesićem...

Dolazi i Zlatko Dalić, a upravo on će prvaku Hercegovine uručiti Večernjakov pehar.

Uživajte u fotografijama i videu penala između Rodoča i Graca kojeg donosimo u nastavku.