Papa imenovao Matu Uzinića za nadbiskupa koadjutora Riječke nadbiskupije

Datum objave: 04.11.2020   Broj čitanja: 2233
Vijest je objavljena istovremeno u Vatikanu i u Hrvatskoj točno u podne.
Papa imenovao Matu Uzinića za nadbiskupa koadjutora Riječke nadbiskupije

 

Nakon gotovo deset godina otkako je na čelu Dubrovačke biskupije, pedesettrogodišnji biskup Mate Uzinić odlazi u Rijeku. Tako će biskup Uzinić naslijedit riječkog nadbiskupa i metropolitu Ivana Devčića, kad Devčić navrši 75 godina života i kad Sveti Otac prihvati njegovo odreknuće od službe. Riječkom nadbiskupu Devčiću sedamdeset i dvije su godine i još nije navršio kanonsku dob potrebnu za umirovljenje.

 

-U ovom prijelaznom vremenu msgr. Mate Uzinić nastavlja upravljati Dubrovačkom biskupijom, dok se ne odredi njegov nasljednik, kazali su iz biskupije.

 

Nadbiskup Mate Uzinić zahvalio je svima u Dubrovačkoj biskupiji, a posebno svojim prvim suradnicima.

 

Nadbiskup Uzinić rođen je 17. rujna 1967. u Dubravi, u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju i Nadbiskupsko sjemenište, te Teološki fakultet završio je u Splitu 1993. Zaređen je za svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije 27. lipnja 1993. godine. Godine 1996. odlazi na studij u Rimu na Papinsko Lateransko sveučilište, postigavši 2000. godine licencijat iz crkvenog i civilnog prava. Po povratku u Split od 2000. do 2002. obnaša službu sudskog vikara i suca na Crkvenom interdijecezanskom sudu I. stupnja u Splitu i ujedno pastoralnog suradnika u župi Strožanac-Podstrana.

 

Od 2001. rektor je Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu. Od 2002. godine član je Prezbiterskog vijeća Splitsko-makarske nadbiskupije, a od 2004. Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za sjemeništa i duhovna zvanja. Dubrovačkim biskupom imenovao ga je papa Benedikt XVI. na blagdan sv. Franje Saleškog 24. siječnja 2011. godine, a za biskupa je zaređen na svetkovinu sv. Josipa 19. ožujka 2011. godine u katedrali Gospe Velike u Dubrovniku.

 

U Hrvatskoj biskupskoj konferenciji obnašao je službe predsjednika Vijeća HBK za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života (20.10. 2011. – 13.10. 2016.), člana Biskupske komisije HBK za odnose s državom (23.1.2012. – 12.11. 2015.), predsjednika Pravne komisije HBK (31.3.2011. – 15.11.2012.), člana Pravne komisije HBK (15.11. 2012. – 13.10. 2016.), predsjednika Biskupske komisije za Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima (2019./2020.), člana mješovite komisije HBK i HKVRP – od 15.11.2012., od 10.11.2015. godine predsjednik je Vijeća HBK za život i obitelj, a od 9.9.2020. godine predsjednik je Povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba.

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2007-2021
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-Studio