Američki špijunski avion Challenger 650 leti iznad BiH

Datum objave: 22.07.2024   Broj čitanja: 2604
Bombardier Challenger 650 poznat kao Artemis..
Američki špijunski avion Challenger 650 leti iznad BiH

Iznad Bosne i Hercegovine ponovno sa uključenim transponderom leti avion kojeg koristi američka vojska za prikupljanje podataka.

Bombardier Challenger 650 poznat kao Artemis koji američka vojska koristi za prikupljanje podataka. Inače avion je u privatnom vlasništvu, a američka vojska ga "iznajmljuje po satu".

Avion je poletio iz rumunjske Constante koja se nalazi na obali Crnog mora, preletio Mađarsku, Hrvatsku i onda je kružio na relaciji od Tuzle do Mostara.

Od Nove godine u više navrata je ovaj avion letio iznad Bosne i Hercegovine, ali to nužno ne znači da snima Bosnu i Hercegovinu nego je izglednije da se radi o kontroliranju događanja u Srbiji.

"Ovi avioni mogu vidjeti jako daleko kada lete na 40.000 stopa (oko 12 kilometara)", rekao je za web-stranicu Defensone Mike Chagnon, zamjenik predsjednika Leidos Defence Group.

Koncept iza ovog špijunskog aviona uveliko se razlikuje od slušanja neprijateljskih razgovora na bojnom polju i umjesto toga omogućuje vojsci praćenje sofisticiranih komunikacija iz neprijateljskih nacionalnih država na sigurnoj udaljenosti, piše Robbreport.com.

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO