Federalni premijer objasnio kako će se prometovati kroz Jablanicu

Datum objave: 10.10.2024   Broj čitanja: 1419
Na području općina Jablanica i Konjic još su u tijeku akcije spašavanja i traženja nestalih.
Federalni premijer objasnio kako će se prometovati kroz Jablanicu

 

Premijer FBiH i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić govorio je o aktualnim temama za Dnevnik D Federalne televizije.  



- Na području općina Jablanica i Konjic još su u tijeku akcije spašavanja i traženja nestalih, dok se u tri općine Srednjobosanskog kantona - Fojnici, Kreševu i Kiseljaku - provode radovi čišćenja i sanacije stambenih, infrastrukturnih i drugih objekata.  



Kad govorimo o ovom prvom dijelu u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, moram reći da su u okviru međunarodne pomoći timovi spasilaca iz četiri države - Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore - još uvijek prisutni. Danas je na području Jablanice pronađena još jedna žrtva, čime se broj žrtava ove tragične prirodne katastrofe povećao na 23. Moram reći da ovi spasilački timovi ulažu nadljudske napore. Očekuje se da će misija slovenskog i hrvatskog spasilačkog tima biti završena sutra, dok je Federalna uprava civilne zaštite zatražila od Ministarstva sigurnosti da srpski tim s teškim strojevima ostane još sedam dana. Crnogorski tim također bi trebao završiti svoju misiju u narednim danima.  



Naravno, timovi iz Federacije, iz županija, Republike Srpske i Brčko distrikta rade punom parom, kako na raščišćavanju, tako i na traženju nestalih. Do sada smo primili pomoć iz pet država - Turske, Albanije, Hrvatske, Njemačke i Rumunjske. Imamo još nekoliko država koje su ponudile pomoć, uglavnom u obliku strojeva za isušivanje, pumpi, agregata, kreveta i drugih prijeko potrebnih potrepština. Pred nama je period kada se moramo fokusirati na obnovu prometne infrastrukture u svim pogođenim općinama - rekao je Nikšić. 



Na pitanje što će biti s obiteljima koje su ostale bez svojih domova i hoće li im institucije pomoći, odgovorio je:  

- Moramo, naravno. Imao sam priliku komunicirati s njima i čuti kroz kakve traume prolaze. Naravno, postoje različiti načini kako im možemo pomoći. Jedna opcija je pronaći lokacije gdje će moći ponovno graditi, uz pomoć države. To mogu biti montažni objekti ili, ako žele, izgradnja novih objekata. Gdje to nije moguće, pokušat ćemo pronaći druge načine, poput izgradnje stambenih zgrada, kako bi ljudi imali siguran krov nad glavom i osjećaj sigurnosti da se ovakva katastrofa ne može ponoviti.  



Prometna infrastruktura iznimno je važan segment i hitno ju je potrebno sanirati - put M-17 i željeznice.  


- Put M-17 je potpuno otvoren za komunikaciju, problemi su riješeni, ali zbog akcija spašavanja još uvijek ne puštamo promet, osim za interventna vozila. Mislim da ćemo sutra donijeti odluku da promet bude slobodan tijekom noći, od 19 sati navečer do 7 sati ujutro, dok će danju promet biti ograničen zbog radova.  



Na pitanje koliko je dionica M-17 sada sigurna i hoće li zahtijevati dodatne radove, Nikšić je rekao:  

- Zahtijevat će presvlačenje asfaltom, a trenutno je nasut dio puta u Komadinovom vrelu koji je bio uništen, kao i komunikacija ispod željezničkog nadvožnjaka koji je bio potpuno zatrpan kamenjem.  



Velike štete na željezničkom prometu  



Nikšić je također govorio o željezničkom prometu, koji je pretrpio velike štete.  



- Jučer smo imali sastanak s direktorom Željeznica, direktorom Cesta Federacije i jednim od izvršnih direktora Autocesta. Razgovarali smo o sanaciji dionice M-17 i željezničke pruge. Željeznička pruga od Konjica do Donje Jablanice je potpuno funkcionalna, kao i dionica od Mostara do Komadinovog vrela, gdje je prekid. Šteta je ogromna, procjenjuje se na gotovo tri milijuna maraka. Samo zbog neprovođenja transporta, Željeznice svakodnevno gube oko 270.000 KM. Mislim da smo našli rješenje, a u kontaktu smo i sa Svjetskom bankom. Iako je početna procjena bila da će obnova trajati 3-4 mjeseca, vjerujem da ćemo uspjeti ubrzati radove.  



Dotaknuo se i gospodarskih objekata.  



- Svako radno mjesto jednako je važno za Vladu, bilo da je u javnom sektoru ili privatnom. Danas smo razgovarali o tome da premijer, odnosno ministar obrta i poduzetništva, objavi javni poziv kako bi se prijavile sve kompanije koje su pretrpjele štetu. Proračun je, nažalost, ograničen, ali pokušat ćemo pronaći sredstva za očuvanje radnih mjesta i pomoć kompanijama da nastave s normalnom proizvodnjom.  



Nikšić je spomenuo da postoji interes Europske unije za pomoć BiH u ovoj situaciji, neovisno o političkim pregovorima.  



- Ova situacija ne bi trebala biti povezana s politikom. Europska unija sigurno će pokazati solidarnost, a ne smijemo zaboraviti ni zemlje regije.  


"Izetbegovićeva prijetnja"  



Nikšić je komentirao i lokalne izbore, rekavši da su rezultati izbora pokazali različite stvari ovisno o dijelu Bosne i Hercegovine.  



- Ovisno o dijelu zemlje, priče o izdaji Trojke su negdje pale na plodno tlo, a negdje nisu. SDP je na ovim izborima osvojio 208 vijećničkih mjesta, a trenutno smo na 235, i očekujemo da će konačni broj biti oko 250, što predstavlja rast od 25%. S tim rezultatom moramo biti zadovoljni.  



Komentirajući izjavu lidera SDA Bakira Izetbegovića, koji je rekao da će Trojka biti pometena na sljedećim izborima, Nikšić je ironično odgovorio:  



- Sav se tresem od straha, šalim se naravno. SDA, osim Travnika, nema većih sredina gdje su na vlasti. Želim im oporavak i nadam se da će shvatiti da se i u opoziciji može biti konstruktivan i raditi u interesu građana.  



Govoreći o europskom putu i reformama, Nikšić je rekao da se nada kako će vladajuća koalicija idući tjedan sjesti za pregovarački stol.  



- Nadam se da ćemo uspjeti riješiti otvorena pitanja, od 113 mjera, 111 je već dogovoreno. Preostala su dva pitanja - pitanje Ustavnog suda i sjedišta Vrhovnog suda. Trojka je napravila određene kompromise, a pregovori su ključni za postizanje dogovora - zaključio je. 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO