Ken Kutaragi, tvorac PlayStationa, danas svjetski poznatog brenda, prisjeća se svojih početaka u industriji igara, kada je njegova ideja o konzoli bila doživljena s velikim skepticizmom. U rijetkom intervjuu za AFP, Kutaragi se prisjetio kako su mu gotovo svi govorili da je PlayStation projekat koji neće uspjeti.
„Svi su nam govorili da ćemo propasti“, rekao je 74-godišnji Japanac., koji je kao inženjer u Sonyju bio odgovoran za razvoj konzole. U to vrijeme, Sony je bio poznat po svojoj vrhunskoj elektronici, a ideja o 3D grafici i naprednim igrama poput Tomb Raidera i Metal Gear Solida bila je gotovo nezamisliva.
Konsola je 3. prosinca 1994. godine prvi put došla na tržište i ubrzo postala revolucija u industriji video igara. U to doba, konzole poput Nintendovog NES-a bile su smatrane "dječjim igračkama", dok su igre bile uglavnom dvodimenzionalne. Napredak u tehnologiji, osobito u CGI (računalno generiranim slikama), bio je rijedak, a Hollywood je još uvijek bio u začetku korištenja tih tehnologija. Kutaragi je bio svjestan tog tehnološkog pomaka i smatrao je da je to prilika za stvaranje nečeg potpuno novog u industriji igara.
Većina Sonyjevih rukovoditelja bila je protiv razvoja konzole, strahujući da bi taj potez mogao naštetiti imidžu japanskog tehnološkog diva. Nintendovi proizvođači igara također nisu pokazali interes za 3D igre, jer je stvaranje tih igara u stvarnom vremenu bilo tehnički vrlo izazovno, a troškovi su bili visoki. U to vrijeme, snimanje jednog CGI filma trajalo bi i do dvije godine, a proizvodnja bi koštala milijune dolara.
No, Kutaragi nije odustajao. Vjerovao je u tehnološki napredak i koristio ga za stvaranje nove vrste zabave. Njegova ambicija se isplatila: PlayStation 2 postao je najprodavanija konzola svih vremena, s više od 160 milijuna prodanih jedinica, a Sony se etablirao kao ključni igrač u industriji video igara.
Iako su Sony i Nintendo u početku surađivali na razvoju CD-ROM čitača za Super Nintendo, njihov je odnos prekinut dramatičnim razlazom 1991. godine. Nintendo je odlučio surađivati s Philipsom, a ne s Sonyjem, zbog nesuglasica oko prava nad igrama. Taj potez smatrao se izdajom i poniženjem za Sony, ali, prema Kutaragiju, razlaz je bio neizbježan.
„Bez tog razilaženja, PlayStation kakav poznajemo nikad ne bi ugledao svjetlo dana“, rekao je Kutaragi, objašnjavajući kako su se njihovi pristupi prema video igračkama potpuno razlikovali. Nintendo je vidio igre kao zabavu bez veze s tehnologijom, dok je Sony imao ambiciju stvoriti tehnički napredne proizvode koji bi pomaknuli granice mogućeg u industriji zabave.
Gledajući u budućnost, Kutaragi predviđa da bi umjetna inteligencija mogla postati ključna komponenta u mnogim industrijama. On vjeruje da ćemo uskoro živjeti u svijetu u kojem će gotovo sve biti moguće izračunati računalom, uključujući i vrijeme i prostor.
„Zamislite da se vrijeme i prostor mogu izračunati“, kaže Kutaragi, ističući kako bi ta tehnologija mogla biti ključna za video igre, ali i za druge sektore poput medicine, glazbe i vizualnih umjetnosti. On također naglašava kako će tehnologije poput ChatGPT i generativne umjetne inteligencije postati temelj za mnoge inovacije u budućnosti.
Kutaragi sada vodi startup koji se bavi robotikom i umjetnom inteligencijom, te predaje na japanskom sveučilištu. Iako je daleko od svoje konzole, njegova vizija o tehnologiji koja omogućava interaktivnost i instantne prijenose prostora i vremena ostaje ključna za razumijevanje smjera u kojem tehnologija ide.
Ono što je nekoć bilo znanstvena fantastika, prema Kutaragiju, moglo bi postati stvarnost. PlayStation je, na neki način, bio početak takve tehnološke revolucije, a danas, više od 30 godina kasnije, tehnologija koju je Kutaragi predvidio i razvijao počinje oblikovati način na koji živimo i igramo.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |