KBC Split dobio odobrenje za transplantaciju bubrega

Datum objave: 30.04.2025   Broj čitanja: 197
Već ranije u KBC-u Split, kako podsjećaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi, otvorena je Dnevna bolnica za transplantaciju bubrega..
KBC Split dobio odobrenje za transplantaciju bubrega

Ministarstvo zdravstva izdalo je Kliničkom bolničkom centru Split odobrenje za obavljanje djelatnosti transplantacije bubrega, što je plod višegodišnje pripreme, a u suradnji s KBC-om Zagreb educirano je i medicinsko osoblje, izvijestili su iz splitskog KBC-a.

"Svjedočimo povijesnoj prekretnici za KBC Split i velikom broju pacijenata koji gravitiraju našoj bolnici, jer smo uvršteni u transplantacijsku kartu Europe," izjavio je Krešimir Dolić, ravnatelj KBC-a Split.

Posebice je naglasio važnost ovog odobrenja za pacijente s bubrežnim bolestima jer će im početak ovog programa značajno unaprijediti kvalitetu liječenja i života.
"Bubreg je najčešći transplantiratni solidni organ"

Transplantacijski tim čine urolozi, nefrolozi, imunolozi, anesteziolozi, mikrobiolozi i patolozi, a voditelj tima je dr. Hrvoje Šošić.

"Iznimno sam sretan što je naš KBC Split kao druga po veličini bolnica u Hrvatskoj, a najveća u Dalmaciji, dobila dopusnicu za transplantacijski program bubrega koji je i najčešći transplantirani solidni organ," rekao je dr. Šošić.

Zadovoljstvo što je dio prvog transplantacijskog tima u KBC-u Split dijeli i predstojnik Klinike za urologiju dr. Marijan Šitum, rekavši kako je ovaj veliki uspjeh plod zajedničkog dugogodišnjeg učenja i rada. "Uz ovaj iskorak te nakon uspostave robotske kirurgije, Klinika za urologiju KBC Split svrstava se u vodeće urološke centre u ovom dijelu Europe," naglasio je dr. Šitum.
Objedinjena skrb za bolesnike s bubrežnim bolestima

Već ranije u KBC-u Split, kako podsjećaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi, otvorena je Dnevna bolnica za transplantaciju bubrega pri Zavodu za nefrologiju, dijalizu i arterijsku hipertenziju koja pruža uslugu pripreme i obrade pacijenata i potencijalnih srodnih donora za transplantaciju bubrega, a u posljednje dvije godine i uslugu selekcioniranog i izdvojenog praćenja i liječenja ove skupine nefroloških bolesnika.

Pročelnica tog Zavoda Dijana Borić Škaro rekla je da je već prije ulaska u Eurotransplant ova ustanova pružala uslugu prijetransplantacijske obrade, ambulantne poslijetransplantacijske skrbi i stacionarnog rješavanja komplikacija transplantiranih bolesnika, a trenutno se prati oko 350 osoba sa transplantiranim bubregom.

Transplantacijski nefrolog dr. Ivana Kovačević Vojtušek, koja je iz Zagreba došla u Split zbog pokretanja programa transplantacije bubrega, naglasila je kako je provođenje postupaka transplantacije bubrega zadnji i najznačajniji korak objedinjavanja kompletne skrbi za bolesnike u završnom stadiju kronične bubrežne bolesti pod krovom KBC-a Split.

"Procjenjuje se da u ukupnom broju aktualno prijavljenih bolesnika na listi Eurotransplanta u Hrvatskoj čak oko 30% bolesnika živi na području koje gravitira ovoj bolnici," dodala je.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO