Romi slave svoj najveći praznik

Datum objave: 06.05.2025   Broj čitanja: 223
Na Đurđevdan, 6. svibnja, svi članovi obitelji se umivaju vodom, što se smatra ritualom za sreću.
Romi slave svoj najveći praznik

Romi širom svijeta danas proslavljaju Đurđevdan, svoj najveći praznik koji označava dolazak proljeća. Poznat je i pod nazivom Ederlezi.

Pripreme za ovaj praznik započinju dan ranije, odnosno 5. svibnja tako što farbaju jaja i prave kolače. Posudu napune vodom te u nju dodaju razno proljetno bilje, drijen, zdravac i na kraju grabež, crveno jaje te čuvarkuću koja je ostala od Uskrsa. Nakon toga je stavljaju pod ružu u vrtu.

Na Đurđevdan, 6. svibnja, svi članovi obitelji se umivaju vodom, što se smatra ritualom za sreću. Naprimjer, djevojke se umivaju da se brže udaju, djeca da budu zdrava i slično.

Prije nego što sunce izađe, kupaju se u rijeci, što se također smatra nezaobilaznim ritualom na Đurđevdan. Nakon kupanja u rijeku bacaju vijence, a ponekad i sipaju mlijeko. Zatim idu na đurđevdanski uranak.

Kada ovo obave, slijedi proslava uz muziku i hranu. Đurđevdan ujedno slave i pravoslavci kao uspomenu na Svetog Đorđa i katolici, koji ga obilježavaju 23. travnja kao Jurjevo.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO