Je li DPF filter uzrok sve češćih požara na automobilima?

Datum objave: 16.05.2025   Broj čitanja: 310
DPF (partikularni) filteri kod dizelskih vozila služe za zadržavanje i naknadno sagorijevanje čestica čađe iz ispušnih plinova.
Je li DPF filter uzrok sve češćih požara na automobilima?

Samo u travnju ove godine bljesak.info pisao je o šest požara na automobilima u Mostaru. Dana 1. travnja gorjelo je vozilo marke Volkswagen u Međinama, a 11. travnja u Ulici kralja Petra Krešimira izbio je požar na osobnom vozilu marke Audi. Tjedan dana kasnije, 18. travnja, na Žovnici je u potpunosti je izgorio Mercedes C-klase.

Dana 21. travnja 2025. godine, oko 15:30 sati, izbio je požar na automobilu Renault Megane kod kružnog toka u Pologu, a 23. travnja gorio je putnički automobil u Ulici kneza Višeslava. Nekoliko dana poslije, 26. travnja, na Žovnici se u poslijepodnevnim satima zapalilo vozilo marke Mercedes.

44 požara u prošloj godini

Iako vatrogasci još nemaju konačan broj požara na vozilima evidentiranih u ovoj godini, zapovjednik Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar Petar Jurić potvrdio je za Bljesak.info da su tijekom 2024. zabilježena 44 takva slučaja. Iz MUP-a HNŽ-a istaknuli su kako im je u 2024. godini prijavljeno ukupno sedam požara na vozilima.

Isti pravac, isti scenarij

''U tekućoj 2025. godini, do sada su zabilježena tri slučaja požara na vozilima'', dodala je glasnogovornica MUP-a HNŽ Ilijana Miloš.

Uočava se kako se značajan broj požara događa upravo na dionici ceste Mostar – Široki Brijeg, što otvara prostor za pitanja o mogućim uzrocima i specifičnostima tog prometnog pravca.

Zapaljiva trasa između Mostara i Širokog

U travnju 2025. godine zabilježeno je više uzastopnih slučajeva u Mostaru, a čak četiri su se  dogodila na cesti Mostar - Široki Brijeg– uključujući požare u Međinama (1. i 18. travnja) te kod kružnog toka u Pologu (21. travnja). Požar na Žovnici 26. travnja također se može povezati s istim cestovnim pravcem.

U jedinom službeno evidentiranom slučaju požara na vozilu u pokretu na toj trasi, kao uzrok je utvrđeno samozapaljenje uslijed kvara na električnoj instalaciji.

Nitko od sugovornika nije mogao dati konkretan odgovor zašto se požari u posljednje vrijeme učestalo događaju upravo na toj dionici.

Prilikom svakog požara, pa tako i onih na automobilima, očevid provode policijski službenici Uprave policije MUP-a HNŽ-a zajedno s inspektorima iz Odjela za zaštitu od požara i eksplozija, s ciljem utvrđivanja uzroka i okolnosti izbijanja požara.

Na temelju dosadašnjih očevida, ''najčešći uzroci požara su kvarovi na električnim instalacijama'', rekla je za Bljesak.info glasnogovornica MUP-a HNŽ Ilijana Miloš.

S druge strane, automehaničari upozoravaju na još jedan potencijalni rizik – DPF filter, čije začepljenje ili neispravno funkcioniranje može uzrokovati pregrijavanje i dovesti do samozapaljenja vozila.

Koji je uzrok?

DPF (partikularni) filteri kod dizelskih vozila služe za zadržavanje i naknadno sagorijevanje čestica čađe iz ispušnih plinova. Iako su iznimno korisni za zaštitu okoliša, nepravilno održavanje i tehnički problemi povezani s ovim filtrom mogu dovesti do ozbiljnih posljedica, uključujući i požar.

DPF filteri se povremeno moraju regenerirati kako bi sagorjeli nakupljene čestice. Taj proces uključuje povećanje temperature ispušnih plinova, često iznad 600 °C. Ako filter postane previše začepljen ili motor ne funkcionira pravilno, može doći do pregrijavanja, što povećava rizik od zapaljenja, osobito pri vožnji većim brzinama. Na dionicama s većim brzinama i konstantnim opterećenjem motora to povećanje temperature može biti još izraženije i može uzrokovati požar.

Nipošto ne otvarajte haubu

Ako do požara ipak dođe, automehaničari upozoravaju da nikako ne treba otvarati haubu jer se na taj način oslobađa dodatna količina kisika koja može uzrokovati širenje vatre.

''Ne bi bilo loše da vozači u svom vozilu imaju aparat za početno gašenje požara. To su mali aparati koji mogu stati i u osobni automobil. Iako nisu obvezni dio opreme, svakako se preporučuju'', istaknuo je zapovjednik PVP Mostar Petar Jurić.

''Ako dođe do požara i osoba ima aparat, preporučuje se pokušati ugasiti vatru tim aparatom – naravno, samo ako je to moguće i sigurno. Ako gašenje ne uspije, treba odmah nazvati vatrogasce na broj 123 kako bi mogli brzo intervenirati'', dodao je.

Iako uzroci požara mogu biti različiti, tehnički kvarovi, neodržavanje i nepažnja vozača često imaju presudnu ulogu.

Kako spriječiti požar?

Iako nema suglasnosti oko razloga zašto požari izbijaju upravo na ovoj dionici već spomenute ceste Mostar - Široki Brijeg, oko jednog se svi slažu -  najvažnija je prevencija.

Osim posjedovanja vatrogasnog aparata, vatrogasci ističu kako je većinu nesreća moguće izbjeći redovitim i stručnim održavanjem vozila. Naglašavaju da vozilo treba servisirati isključivo kod ovlaštenih servisera i izbjegavati bilo kakve nestručne ili improvizirane popravke.

Preporuke ima i MUP HNŽ-a koji preporučuje sljedeće:

- Redovito provjeravajte vozilo prije vožnje, osobito električne instalacije te moguća curenja goriva i ulja
- Izbjegavajte preopterećenje električnog sustava
- Nikada ne ostavljajte vozilo s upaljenim motorom bez nadzora
- Tijekom točenja goriva motor mora biti ugašen
- Održavajte motorni prostor čistim od prašine, lišća i masnoće
- Ne izvodite improvizirane ili nestručne popravke
- Servisirajte vozilo isključivo kod ovlaštenih servisera, uz poštivanje svih preporučenih tehničkih pregleda i procedura

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO