Američki inženjeri su otkrili "prekidače za gašenje" ugrađene u dijelove solarnih panela kineske proizvodnje prodanih SAD-u, što je izazvalo strahove da bi Peking mogao manipulirati opskrbom ili čak "fizički uništiti" elektroenergetske mreže diljem SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Europe, piše Reuters.
Iako su paneli dizajnirani tako da omogućuju daljinski pristup radi ažuriranja i održavanja, elektroprivrede koje ih koriste obično instaliraju vatrozidove kako bi spriječile izravnu komunikaciju s Kinom.
Međutim, američki stručnjaci koji rastavljaju opremu priključenu na mrežu radi provjere sigurnosnih prijetnji pronašli su u nekim solarnim panelima neovlaštene komunikacijske uređaje koji nisu navedeni u tehničkoj dokumentaciji proizvoda, rekla su za Reuters dva izvora.
Korištenje tih uređaja za zaobilaženje vatrozida i daljinsko isključivanje panela ili promjenu njihovih postavki moglo bi destabilizirati elektroenergetske mreže, oštetiti infrastrukturu i izazvati široke nestanke struje.
"To zapravo znači da postoji ugrađen način za fizičko uništenje mreže", izjavio je jedan od izvora.
Otkriće je izazvalo bojazan da Peking možda zadržava mogućnost izazivanja kaosa na elektroenergetskim mrežama Zapada, s obzirom na veliku ovisnost obnovljivih sustava o dijelovima kineske proizvodnje. Britanski solarni paneli koriste dijelove proizvedene u raznim zemljama, uključujući Kinu.
Nije poznato nalaze li se kineski "prekidači za gašenje" u bilo kojim pretvaračima instaliranim na britanskim vjetroelektranama ili solarnim farmama. No, britanski oporbeni ministar energetike Andrew Bowie pozvao je ministra za energetsku sigurnost Eda Milibanda da odmah zaustavi i preispita napore u tranziciji na zelenu energiju.
Dva Reutersova izvora nisu željela imenovati kineske proizvođače panela i baterija s dodatnim komunikacijskim uređajima, niti reći koliko su ih pronašli. Međutim, postojanje tih neovlaštenih uređaja dosad nije bilo javno poznato, a američka vlada nije javno priznala ta otkrića.
Tijekom posljednjih devet mjeseci neovlašteni komunikacijski uređaji, uključujući radije na mobilnu mrežu, pronađeni su i u baterijama više kineskih dobavljača, rekao je jedan izvor.
"Znamo da Kina smatra vrijednim dovesti barem neke elemente naše ključne infrastrukture u rizik od uništenja ili ometanja", rekao je Michael Rogers, bivši direktor američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA).
"Mislim da Kinezi, barem djelomično, računaju na to da široka uporaba panela smanjuje mogućnosti Zapada da riješi sigurnosni problem."
Na Reutersov upit za komentar, američko Ministarstvo energetike navelo je da kontinuirano procjenjuje rizike povezane s novim tehnologijama te da postoje značajni izazovi oko otkrivanja i dokumentiranja funkcionalnosti od strane proizvođača.
"Iako ova funkcionalnost možda nema zlonamjernu namjeru, ključno je da naručitelji u potpunosti razumiju mogućnosti proizvoda koje dobivaju", rekao je glasnogovornik. Dodali su da se radi na rješavanju nedostataka u otkrivanju kroz "softverski popis materijala" (Software Bill of Materials) i druge ugovorne zahtjeve.
"Protivimo se generalizaciji pojma nacionalne sigurnosti, iskrivljavanju i omalovažavanju kineskih infrastrukturnih postignuća", rekao je glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu.
Kineska dominacija u proizvodnji tehnologije za obnovljive izvore energije - osobito panela - osjetna je.
Huawei je najveći svjetski dobavljač pretvarača, s 29% globalnih isporuka u 2022. godini, a slijede ga kineske tvrtke Sungrow i Ginlong Solis, prema konzultantskoj kući Wood Mackenzie. Huawei i Sungrow zajedno su navodno proizveli više od polovice svjetskih panela u 2023. godini.
Od 2019. godine SAD je ograničio pristup Huaweiju tehnologiji, optužujući tvrtku za aktivnosti protivne nacionalnoj sigurnosti, što Huawei negira.
Iako se Huawei povukao s američkog tržišta pretvarača 2019. - iste godine kada je zabranjena njegova 5G telekomunikacijska oprema - i dalje je dominantan dobavljač drugdje.
Philipp Schroeder, izvršni direktor njemačke solarne tvrtke 1Komma5, izjavio je da kineski utjecaj na europsku energetsku mrežu sada predstavlja ozbiljnu sigurnosnu prijetnju.
"Prije deset godina, da ste isključili kineske panele, to ne bi izazvalo dramatične posljedice za europske mreže, ali sada je kritična masa znatno veća. Kineska dominacija postaje sve veći problem zbog rasta kapaciteta obnovljivih izvora na zapadnim mrežama i sve veće vjerojatnosti dugotrajnog i ozbiljnog sukoba između Kine i Zapada", rekao je Schroeder za Reuters.
Vaše ime | |
Komentar | |