Drugi najveći izvoznik je kompanija "ArcelorMittal" iz Zenice, koja je, podsjetimo, nedavno prodana grupaciji "Pavgord" koja je u vlasništvu Gordana Pavlovića, biznismena iz Foče.
Na trećem mjestu je još jedna tvrtka u vlasništvu Pavlovića, "Nova Alumina" iz Zvornika, tvrtka koja je prethodne godine bila najveći izvoznik iz BiH, pišu Nezavisne.
Četvrti najveći izvoznik u pet mjeseci ove godine je SSL iz Lukavca, pa "Pretis" iz Vogošće, lider u oblasti namjenske industrije u BiH.
Slijedi brčanski "Bimal", jedini proizvođač jestivog ulja u Bosni i Hercegovini, pa "Elektrane Stanari" u vlasništvu Vuka Hamovića, te "Adriatic Metals" iz Vareša koji je nedavno prodat kanadskoj kompaniji "Dundee" za 1,25 milijardi dolara.
"Aluminij Industries" iz Mostara iza koje stoji izraelski biznismen Amir Gross Kabiri je na devetom mjestu, dok prvih 10 najvećih izvoznika ove godine iz BiH zatvara "Miviko" iz Posušja.
S druge strane, tvrtka koja je tijekom ove godine uvezla najviše proizvoda u BiH je sarajevska "Holdina", a na drugom mjestu je "Aluminij Industries" iz Mostara.
Koksara iz Lukavca je na trećem mjestu, pa dalje ide "Hercegovina lijek" iz Mostara, "Porsche BH" iz Sarajeva, "TT Kabeli" iz Širokog Brijega, te "Petrol BH Oil Company" iz Sarajeva. Slijedi "Violeta" iz Gruda, "Optima grupa" iz Banja Luke, a 10 najvećih uvoznika u pet mjeseci ove godine zatvara kompanija "Bimal" iz Brčkog.
FOTO: Ilustracija
Vaše ime | |
Komentar | |