Vjernici, subraća, obitelj i prijatelji oprostili se od fra Petra Krasića

Datum objave: 11.11.2025   Broj čitanja: 946
Fra Petar Krasić preminuo je 9. studenoga u 91. godini života.
Vjernici, subraća, obitelj i prijatelji oprostili se od fra Petra Krasića

Danas je na groblju Podadvor u Čitluku, u nazočnosti vjernika, subraće franjevaca, obitelji i prijatelja, sahranjen fra Petar Krasić.

Fra Petar Krasić bio je dugogodišnji ravnatelj Franjevačke kuće molitve u Masnoj Luci i utemeljitelj Parka prirode Blidinje. Bio je i veliki ljubitelj prirode i poznati kinolog.

Kao Stjepan Krasić rođen je 1935. godine u Čitluku. Pučku školu završio je u rodnom mjestu, a srednju školu pohađao u Mostaru i franjevačkom sjemeništu u Splitu. Filozofsko-teološki studij počeo je u Sarajevu, a završio i diplomirao u Ljubljani 1964. godine. Licencijat iz teologije položio je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu 1966. godine.

U Red manje braće stupio je 14. srpnja 1953. u Kraljevoj Sutjesci, gdje je proveo godinu novicijata i položio prve jednostavne zavjete. Svečane (doživotne) zavjete položio je 29. listopada 1957. u Sarajevu. Svete redove subđakonata (3. studenoga 1957.) i đakonata (1. prosinca 1957.) podijelio mu je nadbiskup mons. Marko dr. Alaupović u Sarajevu, a za svećenika ga je 27. srpnja 1958. u Mostaru zaredio biskup mons. Petar Čule.

Svećeničku i redovničku službu počeo je kao duhovni pomoćnik na Humcu i Širokom Brijegu. Bio je samostanski vikar i odgojitelj u Slanom, te drugi odgojitelj novaka na Humcu. Kao župnik djelovao je u Ljutom Docu i Kočerinu.

Od srpnja 1980. djeluje u Masnoj Luci na Blidinju, gdje provodi gotovo čitav ostatak svoga života. Od 1980. do 2010. bio je upravitelj kapelanije Polja. Vodio je gradnju Franjevačke kuće, crkve sv. Ilije, Kuće molitve te likovne galerije. Predvodio je gradnju crkve Gospe Snježne na Barzonji, a njegovim je zalaganjem obnovljeno i izgrađeno nekoliko grobljanskih kapelica na planinskim predjelima Blidinja. Upravitelj Franjevačke kuće u Masnoj Luci bio je do ljeta 2022., a nakon toga ondje boravi kao ispovjednik. U veljači 2024. odlazi u Franjevački samostan na Humcu, gdje ostaje do svoje smrti.

U Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji obnašao je odgovorne službe: definitor Provincije (1980.–1982.), ekonom Provincije (1980.–1988.) i vikar Provincije (1982.–1988.).

Njegovim neumornim radom i vizijom stvoren je Park prirode Blidinje. Sudjelovao je u utemeljenju Radioamaterskog saveza Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, likovne kolonije Brijeg – Masna Luka, Lovačkog i Kinološkog saveza Bosne i Hercegovine. Bio je međunarodni kinološki sudac najviši FCI stupnja.

Fra Petar Krasić preminuo je 9. studenoga u 91. godini života.


Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO