Sadnja povrća jedno pored drugoga, poznata i kao međusobno sijanje ili polikultura, sve je popularnija tehnika među vrtlarima koji žele iskoristiti prirodne prednosti biljaka. Ova metoda ne samo da maksimizira iskorištavanje prostora u vrtu, već i pomaže u poboljšanju prinosa, zdravlju biljaka te smanjenju štetnika i bolesti.
Kombiniranjem određenih vrsta povrća koje se međusobno podržavaju, vrtlari mogu stvoriti simbiotički odnos među biljkama, gdje jedna od njih može pružiti zaštitu od štetnika, poboljšati tlo ili čak pospješiti rast susjedne biljke.
S druge strane, sadnja određenog povrća jedno pored drugog može biti štetna iz nekoliko razloga. Neke biljke mogu međusobno inhibirati rast, privući štetnike ili povećati osjetljivost na bolesti.
Primjerice, krumpir i rajčica su biljke koje pripadaju istoj porodici (Solanaceae) i imaju slične potrebe za hranjivim tvarima. Kada se sade preblizu, natječu se za iste hranjive tvari iz tla, što može rezultirati manjim prinosima i slabijim biljkama.
Također, rajčica i krumpir dijele osjetljivost na istu bolest, plamenjaču. Kada se sade preblizu može se povećati rizik od širenja ove bolesti, što može dovesti do značajnih gubitaka u urodu.
Net.hr donosi koje su kombinacije povrća najbolje za vaš vrt i kako možete iskoristiti prirodnu harmoniju za bogatiju i zdraviju berbu.
Evo nekoliko primjera povrća koje je dobro saditi jedno uz drugo:
Mrkva i luk su idealni susjedi jer se međusobno štite od štetnika. Luk svojim mirisom odbija mrkvinu muhu, dok mrkva može pomoći u zaštiti luka od lukove muhe.
Krastavci i grah se dobro slažu jer grah obogaćuje tlo dušikom, što je korisno za rast krastavaca. Također, krastavci pružaju prirodni pokrivač tla, čime zadržavaju vlagu.
Rotkvice brzo rastu i mogu biti posijane među salatom. Njihovi različiti korijenski sustavi ne natječu se za hranjive tvari, a rotkvice mogu pomoći u rasterećenju tla oko salate.
Kelj i celer su dobar par jer celer može pomoći u odbijanju leptira kupusara, čime štiti kelj. Celer također poboljšava mikroklimu oko kelja, što potiče njegov rast.
Tikvice i kukuruz čine dobar par jer kukuruz pruža hladovinu koja pomaže zadržati vlagu u tlu, što je korisno za tikvice. Osim toga, tikvice svojim velikim listovima mogu spriječiti rast korova.
Uz grašak je dobro saditi mrkvu, jer on obogaćuje tlo dušikom, što je korisno za mrkvu. Također, grašak može djelovati kao živi malč, zadržavajući vlagu u tlu oko mrkve.
Krumpir i grašak, također, su dobar par jer grašak obogaćuje tlo dušikom, što koristi krumpiru, dok krumpir svojim korijenima pomaže u prozračivanju tla.
Vaše ime | |
Komentar | |