Zašto su zadnje vrijeme rigoroznije provjere na granici prema Hrvatskoj?

Datum objave: 29.11.2021   Broj čitanja: 1048
Sve su češća medijska izvješća o visokim kaznama koje dobivaju građani koji u Hrvatsku preko granice Bosne i Hercegovine unose mliječne i mesne proizvode.
Zašto su zadnje vrijeme rigoroznije provjere na granici prema Hrvatskoj?

 

Kao država koja je članica Europske unije, Republika Hrvatska ne dozvoljava unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda na svoj teritorij. Iako se građani stalno upozoravaju da je strogo zabranjeno prenošenje svježeg mesa ili suhomesnatih proizvoda, kao i prenošenje mliječnih proizvoda, voća i povrća preko granica Europske unije, dio njih se ne osvrće na ova upozorenja.

 

No, u posljednje vrijeme na granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine su sve rigoroznije kontrole i provjere. Sve su češća medijska izvješća o visokim kaznama koje dobivaju građani koji u Hrvatsku preko granice Bosne i Hercegovine unose mliječne i mesne proizvode. Iako je ta zabrana na snazi od 2013. kada je Hrvatska pristupila Europskoj uniji, građani su unatoč upozorenjima carinske uprave RH i Uprave za neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine i dalje prilično neinformirani, prenosi BHRT.

 

Na stranici Uprave za neizravno oporezivanje postoji odjeljak nazvan „Krenite spremni na put“ s carinskim pravilima svih susjednih država. "Građani BiH trebaju se upoznati s propisima RH odnosno EU i trebaju znati što je to što mogu uvesti u RH kako ne bi imali problem s carinskom službom RH", objašnjava Ratko Kovačević, glasnogovornik UNOBiH.

 

Nije dozvoljen unos mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda iz trećih zemalja (BiH, Srbija, Crna Gora itd.), a dozvoljen je unos do 20 kg ribe, školjki i proizvoda od ribe, do 2 kg mlijeka u prahu za bebe, hrane za bebe i hrane za posebne potrebe, do 2 kg hrane za kućne ljubimce, do 2 kg ostale hrane kao što je med, žive školjke i puževi i do 125 gr kavijara ili drugih proizvoda zaštićenih vrsta.

 

Sljedeće vrste hrane se mogu unositi u osobnoj prtljazi: kruh, kolači, keks, čokolada i konditorski proizvodi (uključujući slatkiše), sve pod uvjetom da ništa od toga nije punjeno proizvodima od mesa. Ironija u cijeloj ovoj priči je što na temelju posebnih međudržavnih ugovora između EU i "trećih zemalja" u Hrvatsku, odnosno EU, možete unijeti do 2kg mesa s Islanda ili Farskih otoka, dok iz Bosne i Hercegovine ne možete.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
  • 29.11.2021 13:20 sati
    A kao ispravno ono smeće koje uvoze iz EU. Neda im ta ista EU, da bi se na hrvatskom tržištu prodao njihov otpad.
Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO