45 godina bez Džemala Bijedića, lidera iz Hercegovine čija je smrt i danas misterij

Datum objave: 18.01.2022   Broj čitanja: 2910
Prije 45 godina kod Kreševa je poginuo jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih političara Džemal Bijedić.
45 godina bez Džemala Bijedića, lidera iz Hercegovine čija je smrt i danas misterij

 

Pojedini smatraju da nikad nisu u potpunosti rasvijetljene okolnosti njegove i pogibije njegove supruge Razije.

Bijedić je rođen 1917. godine, u travnju mjesecu, u Mostaru. Završio je pravo i nakon nastanka Jugoslavije uključio se u političke procese.

Kao čelnik Saveznog izvršnog vijeća donosio je mnoge odluke vezane za budućnost zemlje, a popularan je u onom vremenu bio i kod Hrvata u BiH jer nije bio radikalni ljevičar, nego odmjereni političar kojem je razvoj ekonomije bio među prioritetima. Kako piše profesor povijesti Husnija Kamberović u knjizi "Džemal Bijedić: Politička biografija", političku djelatnost je fokusirao na četiri ključna pitanja: prvo na razvoj Hercegovine i njenu integraciju u bosanskohercegovačke okvire, zatim ravnopravnost Bosne i Hercegovine u jugoslavenskoj federaciji, afirmaciju nacionalnog identiteta muslimana i afirmaciju jugoslavenske države na svjetskoj političkoj sceni. Bio je lider koji je stavljao fokus na to da se svaki dio Hercegovine razvija i da se ne provode osvete prema stanovništvu koje je pružilo otpor Jugoslaviji na kraju II svjetskog rata.

Kao takav, slobodnomisleći intelektualac i reformator, bolje je kotirao nego Josip Broz Tito i mnogi su ga vidjeli kao njegovog nasljednika.

Međutim, na današnji dan prije 45 godina Džemal Bijedić smrtno je stradao, vozeći se u zrakoplovu iz smjera Batajnice prema Sarajevu na sjednicu Centralnog komiteta. Prema službenoj istrazi, njihov zrakoplov je udario u brdo Inač iznad Kreševa. Prije smrti Bijedićev posljednji sastanak bio je s Josipom Brozom Titom u Beogradu. Mnogi i danas sumnjaju u atentat.

Nakon Bijedićeve smrti, Hercegovina ponovno dolazi u fokus neprijatelja Hrvata u BiH, a ta mržnja mogla se spriječiti jedino Domovinskim ratom u kojem su Hrvati branili i obranili dvije svoje domovine. Međutim, mnogi su u tom vihoru promijenili dresove, a Džemala Bijedića nerado spominju iako se cestama izgrađenima u njegovom vremenu i dalje prometuje, a da nije bilo pljačke i privatizacije još bi u punom pogonu radile tvornice pokrenute dok je on još radio. Međutim, vremena su takva, za one koji se busaju u prsa svojim hrvatstvom, a nekoć bijahu zakleti komunisti koji ništa korisno nisu ni tada radili nego se busali u prsa na kojima bijahu jugoslavenski simboli, Džemal Bijedić je nepoželjan.


Grude.com

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO