Četrdesetšesta godina prije Krista trajala je čak 445 dana

Datum objave: 06.02.2022   Broj čitanja: 2439
Četrdesetšesta godina prije nove ere bila je najduža u povijest i trajala je 445 dana.
Četrdesetšesta godina prije Krista trajala je čak 445 dana

 

Tada je rimski imperator Julije Cezar pozvao iz Aleksandrije astronoma Sosigena da unese ispravke u rimski kalendar.

Rimljani su znali da godina traje 6 sati duže od 365 dana, ali su do tada koristili kalendar bez prijestupnih godina. Zbog viška se bilo nakupilo 67 dana razlike, koje je Sosigen dodao u 46. godinu, a potom uveo da se svake četvrte godine na veljaču dodaje još jedan dan, kako ne bi nastajala razlika.

Poslije ove julijanske reforme (nazvane tako po Juliju Cezaru), datumi proljetne ravnodnevice su bili usklađeni sa Sunčevim kretanjem. Poslije ove bilo je još nekoliko ispravki rimskog kalendara, a od cara Konstantina se koristi i podjela na dane u tjednu.

Kako se astronomija dalje razvijala, izračunato je da Sunčeva godina ne traje 365 dana i 6 sati, nego 365 dana, 5 sati, 48 minuta i 46 sekundi (to jest, 11 minuta i 14 sekundi kraće).

Zato se od vremena Julija Cezara, do 1582. godine, bilo nakupilo deset dana razlike.

Gregorijanski kalendar

Pošto je precizan dan proljetne ravnodnevice presudan za određivanje datuma kršćanskog Uskrsa (koji se određuje kao prva nedjelja poslije punog Mjeseca koji pada na ili poslije proljetne ravnodnevice), papa Grgur 13. je odlučio izmijeniti dotadašnji julijanski kalendar.

Reformu je izvršio Christopher Clavius, koji je 1582. godinu skratio za deset dana, a umjesto da svaka četvrta godina bude prijestupna, uveo je da se godine početka vijeka (1700, 1800, 1900) preskaču kao prijestupne tri puta, a da svaka četiristota godina i dalje bude prijestupna.

Zbog toga se s vijekovima razlika između julijanskog i gregorijanskog kalendara povećala na 13 dana. No, deset dana koji su papskom odlukom izbačeni iz 1582. godine ostali su jedini datumi koji se nikad nisu dogodili, prenose Nezavisne novine.

Ovu reformu nisu prihvatile samo neke pravoslavne crkve, poput Srpske pravoslavne crkve. Zbog protivljenja papinskoj reformi i tradiciji, srpska crkva i dalje koristi julijanski kalendar, ali on sada već kasni 13 dana, tako da srpska Nova godina dolazi 13 dana kasnije, piše National Geographic.

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO