Eintracht Frankfurt nakon penala osvojio Europa ligu

Datum objave: 19.05.2022   Broj čitanja: 1899
Eintracht Frankfurt osvojio je Europa ligu boljim izvođenjem jedanaesteraca protiv Rangersa.

Nakon 90 i 120 minuta bilo je 1:1, a Nijemci su realizirali svih pet penala, dok je za Škote bio koban promašaj Aarona Ramseyja. Trofej pobjednika Europa lige u momčadi austrijskog stručnjaka Olivera Glasnera tako je osvojio hrvatski reprezentativac Kristijan Jakić, a na poraženoj strani bio je Borna Barišić.

Prva polovica prvog dijela pripala je nogometašima Frankfurta, a najozbiljniju priliku u tom periodu u 20. minuti imao je Ansgar Knauff. Pobjegao je po desnoj strani i šutirao u bliži kut vratara McGregora, no spreman je bio veteran na vratima škotskog kluba.

Rangersi su inicijativu preuzeli oko 35. minute. Baš tada je dobru šansu imao John Lundstram, koji je ubačaj Borne Barišića iz slobodnog udarca preusmjerio glavom pod gredu. Trapp je to prebacio u korner.

Drugo poluvrijeme krenulo je vrlo otvoreno, a prvi je u nekoliko navrata zaprijetio Frankfurt. Blizu pogotku bio je u 49. minuti, kada se udarac Lindstroma od bloka zamalo odbio u mrežu. Pet minuta kasnije na drugoj je strani Ryan Kent iz vrlo izgledne situacije pucao pored gola.

Taj Kentov pokušaj kao da je najavio pogodak za vodstvo momčadi Giovannija van Bronckhorsta u 56. minuti. Sow je glavom vraćao loptu prema svojoj obrani, no Tuta je pao u ključnom trenutku. Loptu je samo pokupio Joe Aribo, sjurio se prema golu i matirao Trappa.

Odmah je Eintracht krenuo po izjednačenje i na to nije dugo čekao. Prvo su Lindstrom i Kamada propustili dobre prilike, da bi Kostić u 70. minuti ubacio pred gol, a ondje se Rafael Borre ubacio između dva stopera Rangersa i gurnuo loptu u mrežu.

Ipak, do kraja 90 minuta nije bilo većih prilika ni na jednoj ni na drugoj strani, a istim se tempom nastavilo i u prvom produžetku. Iscrpljenost je ostavila traga na obje momčadi, no u završnih 15 minuta nogometaši su izvukli ono zadnje što su imali.

Borna Barišić silovito je šutirao s 20-ak metara u 106. minuti, no ipak je to išlo ravno u vratara Frankfurta, koji je uspio odbiti taj pokušaj. Sedam minuta kasnije svoj udarac iz daljine okušao je i Kristijan Jakić, a on je šutirao malo iznad gola. Najveću priliku za pobjedu u 118. minuti imao je Ryan Kent, ali njegov udarac s pet metara fantastično je obranio Trapp.

Presudni jedanaesterac izveden je u četvrtoj seriji. Iskusnom Aaronu Ramseyju, koji je u Rangersima na posudbi iz Juventusa, Trapp je obranio udarac. Kostić i Borre bili su sigurni za Frankfurt, baš kao i Lenz, Hrustić i Kamada prije njih, pa je tako Eintracht drugi put u svojoj povijesti osvojio Europa ligu/Kup UEFA. Prvi put je to napravio još 1980. godine. Rangersi i dalje čekaju prvi naslov u ovom natjecanju - drugi su završili i 2008. godine.