Anđelo Kvesić srebrni na Svjetskim igrama

Datum objave: 11.07.2022   Broj čitanja: 2334
Hrvatski karatist Anđelo Kvesić osvojio je srebrnu medalju na Svjetskim igrama u američkom gradu Birminghamu, u saveznoj državi Alabami.

Riječ je o novom velikom uspjehu hrvatskog karatista, koji je u nešto više od pola godine osvojio zlato na EP-u  u Turskoj i na Mediteranskim igrama u Ažiru, broncu na SP-u u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, medalje na turnirima Svjetske karate lige, te sada srebro na Svjetskim igrama.

Svjetske igre su multisportski događaj s gotovo 3600 sportaša iz više od 100 zemalja, koje su prije svega natjecanje sportaša u neolimpijskim sportovima.

Na karate turniru u teškoj kategoriji Anđelo Kvesić još jednom je briljirao. U skupini je pobijedio Egipćanina Taha Mahmouda 5-3 i Australca Tielena Daniela 9-0, a izgubio od Amerikanca Briana Irra (0-2). U polufinalnom dvoboju Anđelo je nadvisio Ukrajinca Rizvana Talibova sa 7-2, a u fnalu minimalno izgubio od Španjolca Sackha Babacara s 1-0.

Na korak od medalje ostao je Ivan Kvesić u poluteškoj kategoriji. Do polufinala je također stigao s dvije pobjede i jednim porazom u natjecanju u skupini. Svladao je Francuza Jessieja Da Costu 8-6 i Čileanca Fabiana Huaiquimana 7-1, a izgubio od Amerikanca Kamrana Madanija 2-1.

Egipćanin Yousef Badawy ušao je u finale nakon 4-4 polufinalnog ishoda s našim Ivanom na osnovu "senshua", odnosno pravila prvog osvojenog boda. U borbi za broncu mlađi Kvesić vodio je do deset sekundi prije kraja u još jednom okršaju protiv Amerikanca Madanija, ali je u završnici dobio četvrtu, diskvalificirajuću opomenu i ostao bez odličja.

Srebro Anđela Kvesića šesto je hrvatsko odličje u karateu na Svjetskim igrama. Prije njega, zlato je osvojila Jelena Kovačević 2009. u tajvanskom gradu Kaohsiungu, srebro četiri godine poslije u Caliju (Kolumbija), također u kategoriji -55 kg. Osvajači bronce bili su Danil Domdjoni (-60 kg) i Ema Aničić u open kategoriji (2009.), te Alen Zamlić u kategoriji +80 kg u Duisburgu 2005. godine.

Svjetske igre u Birminghamu traju do nedjelje, 17. srpnja.