TOMISLAV ŽIGMANOV: S područja Gruda s fratrima se krenulo u Vojvodinu!

Datum objave: 23.10.2022   Broj čitanja: 2640
Prije četiri godine dolaskom u Grude mnoge je oduševio. Pokazao se kao vrstan intelektualac, poznavatelj povijesti, borac za prava Hrvata.
TOMISLAV ŽIGMANOV: S područja Gruda s fratrima se krenulo u Vojvodinu!


On je Tomislav Žigmanov, novi ministar za ljudska i manjinska prava u Srbiji. Predsjednik je Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. Njega je na izborima u Travnju podržalo oko 24 tisuće ljudi.

"Hvala na ukazanom povjerenju Aleksandru Vučiću - neće biti iznevjereno! Priznanje je to i za DSHV, za dosljedno zalaganje za društvenu pravednost, uključive politike, prava nacionalnih manjina i dobro Hrvata u Srbiji! Takva uvjerenja bit će mi vodilje i nadalje“, objavio je Žigmanov na Twitteru.

Portal Grude.com bio je medijski pokrovitelj njegovog gostovanja u Grudama prije četiri godine, kada su ga dočekali prijatelji profesor Jozo Marić, župnik fra Stanko Pavlović, Marinko Sosa Zvijezda, Ivan Šimić Ivek, Srećko Mikulić, Ljubo Kovač... stoga ovim putem podsjećamo na njegove riječi.

Žigmanov je tada podsjetio da je broj Hrvata u Vojvodini, gdje se prvi puta pojavljuju od stoljeća 7., sa 198 tisuća 1961. godine došlo do brojke 57.900. Ispričao je kako je do toga došlo i kako je krenulo naseljavanje.

Osim starosjedioca, Hrvate iz današnjih Gruda i ostatka Zapadne Hercegovine do Vojvodine su poveli franjevci, i to nakon progona Turaka na ovim područjima. S Bečom je tada dogovoreno da Hrvati nasele i čuvaju granice Bačke, kada je u pitanju južna bojišnica.

Kada su ekonomske migracije u pitanju Hrvati Gruda i Širokog Brijega u Bačku dolaze 1945.

Najgore vrijeme za Hrvate u Srbiji je ono nakon "Hrvatskog proljeća" kada su sve institucije Hrvata bile zabranjene, a onda i zloglasni Miloševićev režim koji ulazi u otvoreni sukob s Hrvatima, događaju se ubojstva, vjerski objekti se uništavaju eksplozivom i sve do 1996. kada dolazi do razmjene diplomatskih predstavnika i potpisivanja sporazuma Hrvati su u izuzetno teškom položaju. Renesansu doživljavaju u vremenu Zorana Đinđića, doktora filozofije rođenog u Bosanskom Šamcu, predsjednika Demokratske stranke i premijera Srbije koji je ubijen u atentatu. Hrvate se tada uključuje u društveni život, kulturna i izdavačka djelanost ponovno se užurbano razvija, obrazovni sustav se mijenja Hrvatima u korist. Nažalost njegovo ubojstvo ponovno vraća stvari unatrag.

Zbog svog rada i borbe za hrvatski narod u Srbiji dobiva brojne prijetnje, ali to ga ne sprečava u njegovoj misiji.


Grude.com

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO