Evo u kojem slučaju ne smijete ''blicati''

Datum objave: 11.01.2023   Broj čitanja: 2859
Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, kratkotrajno, isprekidano blicanje drugim vozačima je dozvoljeno.
Evo u kojem slučaju ne smijete ''blicati''

 

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) je za N1 pojasnio u kojim je slučajevima korištenje svjetlosnih signala dozvoljeno.

 

“Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) u slučajevima iz članka 76. stavka 1. ovoga Zakona, vozač u pravilu, umjesto zvučnog znaka upozorenja upotrebljava svjetlosni znak upozorenja. Taj znak može upotrijebiti i u naselju prije pretjecanja drugog vozila”, navode iz MUP-a.

 

Policija dodaje da se ovaj znak upozorenja može upotrijebiti i danju ako takav način upozorenja drugim sudionicima u prometu više odgovara zbog uvjeta na cesti.

 

“Svjetlosni znak upozorenja daje se kratkim uzastopnim paljenjem dugih svjetala, ili uzastopnim paljenjem kratkih svjetala za osvjetljavanje ceste, ili naizmjeničnim paljenjem, u kratkim razmacima, dugih i kratkih svjetala, vodeći računa da se time ne zasljepljuju vozači koji dolaze iz suprotnog smjera”, objasnili su iz MUP-a.

 

Kada je blicanje u prometu novčano kažnjivo?

“Isto tako članak 142. stavak 3. citiranog zakona propisuje da na autocesti vozač ne smije, između ostaloga, požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova, a postupi li suprotno navedenoj odredbi, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 260 eura”, navode iz MUP-a za N1.

 

Također ističu da prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama tzv. “blicanje” drugim vozačima u prometu kojim se upozorava na prisutnost policije nije kažnjivo.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO