Ovo su preporuke na kojima moramo raditi kako bismo dobili datum službenog početka pregovora

Datum objave: 22.03.2024   Broj čitanja: 1179
Europsko vijeće s tim u vezi poziva Komisiju da pripremi Pregovarački okvir s ciljem da ga Vijeće usvoji u trenutku kada se poduzmu svi relevantni koraci navedeni u preporuci
Ovo su preporuke na kojima moramo raditi kako bismo dobili datum službenog početka pregovora

Europsko vijeće je dalo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora sa Bosnom i Hercegovinom, a na sjednici su šefovi vlada zemalja članica donijeli zaključke, od kojih se jedan odnosi na BiH. U njemu stoji da BiH treba poduzeti relevantne korake iz preporuka Komisije 12. listopada 2022.

 

Zaključak pod rednim brojem 31 govori o odobravanju pristupnih pregovora za BiH, a da ćemo datum otvaranja pregovora dobiti kada ispunimo preporuke Europske komisije od 12. listopada 2022. godine.


"Nadovezujući se na preporuku Europske komisije od 12. ožujka 2024. godine, Europsko vijeće odlučuje otvoriti pristupne pregovore sa BiH. Europsko vijeće s tim u vezi poziva Komisiju da pripremi Pregovarački okvir s ciljem da ga Vijeće usvoji u trenutku kada se poduzmu svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije od 12. listopada 2022", navodi se u zaključku.

Riječ je o kriterijima koje je Europska komisija pred Bosnu i Hercegovinu postavila isti dan kada su dali preporuku za davanje kandidacijskog statusa Bosni i Hercegovini.

Komisija je tada preporučila da BiH mora napraviti osam koraka koji su potrebni za napredak na europskom putu. To su:

 
 
poster
 
 
 
 
 
 

1. Prioritet je usvojiti izmjene postojećeg Zakona o VSTV-u kako bi ojačali njihov integritet (što je usvojeno).

2. Usvojiti novi Zakon o VSTV-u i Zakon o sudovima BiH

3. Usvojiti Zakon o borbi protiv sukoba interesa (također usvojeno)

4. Poduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala

5. Odlučno unaprijediti rad na osiguravanju efikasne koordinacije na svim nivoima upravljanja granicom i kapaciteta upravljanja migracijama, kao i osiguranje funkcioniranja sustava azila (dijelom usvojeno kroz sporazum s Frontexom)

6. Osigurati zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja

7. Garantirati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim djelatnicima

8. Osigurati rezultate u funkcioniranju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU


U ožujku ove godine Europska komisija je posljednji put ažurirala pomak Bosne i Hercegovine po pitanju gore navedenih kriterija.


Izvješće Europske komisije od 12. ožujka govori dokle smo na putu usvajanja tih kriterija


Navodi se da BiH još mora usvojiti novi zakon o VSTV-u, koji bi bio u skladu sa mišljenjem Venecijanske komisije, no u tijeku je izrada zakona, kako kažu, s obzirom na to da je formirana i radna grupa.


"Novi zakon o VSTV-u bi trebao također osigurati pravo VSTV-a da traži dodatne podatke u provjeri iskaza o imovini. Vlasti Bosne i Hercegovine očekuju da će nacrt završiti do travnja 2024. i dostaviti Venecijanskoj komisiji na novo mišljenje, prije usvajanja od strane Vijeća", navodi se u posljednjem izvješću Europske komisije

 

Navode i kako Ministarstvo pravde BiH završava nacrt zakona o sudovima Bosne i Hercegovine te očekuju da će ga dostaviti Vijeću ministara na usvajanje u ožujku. Takvih pokušaja je već bilo, ali neuspješno zbog pitanja lokacije suda i prijenosa nadležnosti.

"Komisija očekuje da Bosna i Hercegovina dostavi nacrt zakona Venecijanskoj komisiji kako bismo dobili naknadno mišljenje, prije usvajanja u domovima Parlamenta", navodi se u izvješću Europske komisije.

Četvrtka točka izvješća je Zakon o sprječavanju sukoba interesa, koji su bh. vlasti nedavno usvojile u okviru 3 + 1 zahtjeva za dobijanje zelenog svjetla Vijeća EU.

Borba protiv korupcije i organiziranog kriminala je jedan od najvažnijih prioriteta EU stoga se ističe da su neki koraci već napravljeni kao što je usvajanje Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Vlasti Bosne i Hercegovine su također na nivou radne grupe finalizirale nacrt novog zakona o zaštiti osobnih podataka, što je preduvjet za stupanje na snagu Eurojusta, međutim potrebno je zakon i usvojiti.

Strategija javnih nabavki 2024 - 2028 je finalizirana i čeka se usvajanje od strane Vijeće ministara, naveli su.

"Bosna i Hercegovina bi trebala ojačati suradnju između agencija za provođenje zakona i usvojiti strateški pristup borbi protiv teškog i organiziranog kriminala", poručili su.

Govoreći o točki koja se fokusira na unaprjeđenje upravljanja granicom i migracijama, navodi se kako taj segment u BiH nastavlja  poboljšavati.

"Parlament je usvojio Zakon o strancima u kolovozu 2023. Prijemni kapaciteti su dovoljni. Sporazumi o readmisiji i implementacijski protokoli su generalno na zadovoljavajućem nivou. Bosna i Hercegovina treba dodijeliti odgovarajuću sumu iz proračuna za upravljanje migracijama, nastaviti napore za povratak neregularnih migranata u svoje zemlje porijekla i preduzeti dalje korake kako bi osigurali funkcionalan sustav azila", navodi se.

U prosincu 2023. Vijeće ministara usvojilo je sporazum s Frontexom, Predsjedništvo ga je usvojilo u veljači 2024. godine, a glavni pregovarači su imenovani. U siječnju 2024. godine Bosna i Hercegovina se dodatno uskladila sa viznom politikom EU ukidanjem Omana sa svoje liste zemalja bez viza.

Međutim, vlasti BiH još nisu usvojile Zakon o kontroli granica, koji je trenutno u formi nacrta i očekuje se da ga Ministarstvo sigurnosti dostavi Vijeću ministara na usvajanje, a zatim i u parlamentarnu proceduru.

Kada je riječ o koraku koji osigurava zabranu torture, ističe se da je Ustavni sud ukinuo smrtnu kaznu u Ustavu RS-a, a da je u kolovozu 2023. godine parlament izmijenio Zakon o ombudsmenima na adekvatan način.

Garantiranje slobode izražavanja i medija te zaštita novinara u BiH nije na visokom nivou stoga će biti potrebno uraditi dodatne korake. Do sada su sva tužiteljstva i agencije za provođenje zakona imenovale kontakt osobe za novinare, a prva obuka kontakt točaka koju financira EU održana je krajem veljače.

U skladu s ovim kriterijem je i potreba za održivim RTV sustavom, a BiH je do sada samo privremeno riješila financijski problem na način da je od sredstava RAK-a dat novac BHRT-u i entitetskim emiterima.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO