Imate li i vi psihopate među prijateljima na Facebooku?

Datum objave: 23.01.2018   Broj čitanja: 992
Psihopati su danas uvelike prisutni na svim društvenim mrežama. Istraživanja su pokazala da osobe sa znakovima narcizma, psihopatije i sadizma češće tvrde da je "trolanje" njihova omiljena aktivnost u internet svijetu.
Imate li i vi psihopate među prijateljima na Facebooku?

Ako na Facebooku imate stotine prijatelja, postoji velika vjerojatnost da je barem jedan od njih psihopat ili da pokazuje znakove ovog poremećaja ličnosti.

 

Iako je putem interneta poprilično teško prepoznati nečiju dijagnozu i osobu osuditi bez činjenica i dokaza, ipak postoje neki očiti znakovi psihopatije. Takve osobe uglavnom objavljuju provokativne, negativne i neugodne sadržaje.

 

Prepoznajte psihopate na vrijeme

 

Psihopati ne bježe od drame i često uživaju u činjenici da drugim ljudima uzrokuju stres i nelagodu.

 

No, osim ovih, postoji i nekoliko suptilnijih znakova.

 

Prema istraživanju objavljenom u časopisu "Computers in Human Behavior" u kojemu je sudjelovalo 6 742 ispitanika, ljudi koji na testovima psihopatije postižu visoke rezultate, uglavnom češće objavljuju statuse koji se odnose na vlastite potrebe i zadovoljstva, a također su skloniji i pisanju statusa o politici.

 

Znanstvenici za to imaju dva objašnjenja. Jedno tumačenje je da osobe s psihopatskim poremećajima više privlače teme vezane uz moć, vlast i sukobe te ih istovremeno uzbuđuju rasprave i komentari vezani uz politiku općenito. Osim toga, ove su teme na društvenim medijima često prepune sukoba i plodno su tlo za agresivno online ponašanje u kojem psihopati rado sudjeluju, istaknuli su znanstvenici.

 

Drugo objašnjenje je da su osobe s psihopatskim poremećajima na društvenim mrežama previše izložene političkom materijalu, što kod njih može osloboditi psihopatske tendencije. Primjerice, ako imate prijatelje koji uvijek objavljuju provokativne političke članke, postoji mogućnost da on uopće ne vjeruje u stvari koje pišu, ali ih previše hrani kaos koji izazovu svojom objavom. Riječ je o začaranog krugu iz kojeg je teško izaći.

 

Treća je teorija koja kaže da psihopati na društvenim mrežama često objavljuju kratke statuse s vrlo malo informacija i detalja, što im omogućuje veću kontrolu nad time kako ih drugi vide.

 

Drugo istraživanje, također objavljeno u časopisu "Computers in Human Behavior", bavilo se proučavanjem ponašanja povezanog sa cinizmom, emocionalnim odstupanjem i spremnošću manipuliranja ljudima.

 

Rezultati su pokazali da muškarci i žene koji pokazuju znakove psihopatije pokazuju i višu razinu težnje samokontroli, samopromociji, agresiji i neiskrenosti na Facebooku i društvenim mrežama općenito. Žene su bile agresivnije prema bliskim prijateljima, a muškarci su se više hvalili privatnim stvarima.

 

Naravno, sve navedeno nije siguran znak da je netko kod koga primijetite navedene znakove psihopat ili narcis. No, ako imalo sumnjate da vas netko manipulira, možda biste željeli pripaziti i na vrijeme se zaštititi, piše Zimo.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO