Pazite se lažnih instruktora skijanja! Neki su na snijegu proveli svega 11 dana: evo kako ih možete prepoznati...

Datum objave: 03.02.2018   Broj čitanja: 998
I ove su zime skijališta u Hrvatskoj i susjedstvu, ali i diljem Europe, zapravo svugdje gdje se otisnula domaća bijela karavana, u dobroj mjeri okupirali naši ski-učitelji na crno.
Pazite se lažnih instruktora skijanja! Neki su na snijegu proveli svega 11 dana: evo kako ih možete prepoznati...

Stvari su otišle toliko daleko da je Hrvatski zbor učitelja i trenera skijanja (HZUTS) na svojim web i Facebook stranicama, pod egidom "Važno", izdao proglas "Učitelji skijanja/daskanja koji to nisu".


– Željeli bismo upozoriti sve one koji koriste usluge učitelja skijanja, a posebno roditelje koji upisuju svoju djecu u školu skijanja ili na privatnu poduku na hrvatskim i inozemnim skijalištima, na sljedeće: provjerite jesu li učitelji skijanja ili daskanja na snijegu koje angažirate zaista osposobljeni za rad od strane obrazovnih ustanova, posjeduju li valjanu licenciju za rad izdanu od strane HZUTS-a i imaju li vidljivo istaknuta obilježja učitelja skijanja/daskanja – upozoravaju iz Zbora.

 


Kako bi olakšali razlikovanje između pravih, licenciranih učitelja skijanja/daskanja i onih koji to nisu, naveli su sve što oni koji obavljaju svoj posao prema pravilima struke i zakona moraju imati.

 

Prva je stvar koju preporučuju roditeljima, ili onima odraslima koji žele učiti ili unaprijediti svoje skijaško znanje, da svakako provjere je li njihov učitelj kvalificiran za rad. To najlakše mogu učiniti uz pomoć strukovne iskaznice, čiji su izgled također objavili.

 


– Na članskoj iskaznici HZUTS-a mora pisati učitelj ili demonstrator skijanja/snowboarda te mora biti nalijepljena licencija/markica za tekuću godinu. Markica kao što je prikazano na slici može biti IVSI ili ISIA međunarodna licencija. Ako na iskaznici piše "pripravnik učitelja skijanja ili snowboarda", ta je osoba još u procesu osposobljavanja za zvanje, nije učitelj i ne smije samostalno podučavati. Također je važno da učitelji koji rade na skijalištima imaju vidljivo istaknuta obilježja (na jakni) ISIA učitelj, učitelj skijanja ili demonstrator – pojašnjeno je, uz zaključak:


– Svakako provjerite je li učitelj kvalificiran za rad i osigurajte sebi i svojoj djeci stručnu i prije svega sigurnu poduku skijanja/daskanja na snijegu.


Dag Modrić, predsjednik HZUTS-a i poznato ime iz svijeta skijanja, uzrok problema i kaosa na tržištu vidi u još važećem Zakonu o sportu.


– Taj zakon navodi da svi kineziolozi mogu biti učitelji skijanja, iako po bolonjskom procesu oni na skijama tijekom studija provedu ravno 11 dana. Od početka je to tako, krivo "nasađeno". Problem priznaju i na Kineziološkom fakultetu, jer su svjesni da s 11 dana, čak dva više ili manje, nema pravog učitelja skijanja – kaže Modrić za Slobodnu Dalmaciju.


Stvari, po njegovu mišljenju, eskaliraju u prva dva skijaška tjedna u siječnju. Na popisu HZUTS-a, naime, nalazi se nekih 1300 učitelja, od kojih je oko 800 aktivnih, ali to je daleko ispod potreba.


– Zato vi imate slučajeve da čak i naše renomirane turističke agencije, da im ovdje ne stvaram "reklamu", uzimaju ljude koji nisu ili nikada nisu bili na popisu učitelja skijanja. U Europi, ako nekoga tko vodi školu bez licencije uhvate na djelu, kazna mu je od 500 do nekoliko tisuća eura. Na osnovi licencije i diplome dobivaju se po europskim skijalištima dozvole za rad od nadležnih ministarstava, kao i mogućnost ugovaranja polica za pretrpljene ozljede ili štete trećima. Naši učitelji za 220 kuna imaju police s pokrićima štete veće od milijun eura, dok su ovi ilegalci znali u slučaju nesreće sve ostaviti i pobjeći bez traga – ističe Modrić.


I dok u EU-u postoji kakva-takva kontrola učitelja, za rad na crno pravi su eldorado skijališta poput Platka ili oni u BiH.

 

Šestodnevnu školu s fondom od 20-ak sati teško ćete naći za manje od 200 eura. Kada se zna da grupe broje i više od 10 polaznika, jasno je da se u kratko vrijeme može zaraditi vrlo pristojan novac. A dobra bijela sezona zna potrajati i više od četiri mjeseca.

 

– Našim skijašima malo je poznata činjenica da im, primjerice, osiguravajuća društva neće priznati štetu ako su se ozlijedili u nekoj nelicenciranoj školi ili da im vlasnik gondole neće refundirati neiskorišteni dio skijaške karte. Mogu trpjeti štetu ni krivi ni dužni jer netko nije želio položiti ispit ili obnoviti licenciju – upozorava Modrić.


Rješenje vidi u novom Zakonu o sportu, koji je upravo predvidio licencije.


– Krovni savezi, u ovom slučaju Hrvatski skijaški savez, kao i strukovne udruge, bili bi ti koji bi uz pomoć licencija određivali tko je, a tko nije učitelj. Ista stvar bi bila u nogometu ili nekom drugom sportu. To jedino može uvesti red – uvjeren je Dag Modrić.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO