Natječaj raspisali i u BiH: Traže desetke ljudi, nude plaću od 11 tisuća kuna, stalno zaposlenje, ali kadrova nema

Datum objave: 06.10.2018   Broj čitanja: 1523
Nude im stalno zaposlenje, natprosječne početne plaće (i do 11.000 kuna), stručna usavršavanja, no unatoč tome magistara farmacije u Slavoniji i Baranji ni za lijek, pa ih traže čak i u Bosni i Hercegovini.
Natječaj raspisali i u BiH: Traže desetke ljudi, nude plaću od 11 tisuća kuna, stalno zaposlenje, ali kadrova nema

 Nemamo dovoljno domaćih stručnjaka tog profila, ali za posao kod nas pitaju i Bugari i Makedonci. Najmanje desetak magistara farmacije u trenutku dok čitate ovaj tekst traži se u ljekarnama na području grada Osijeka i Osječko-baranjske županije

 

'Stalno smo u potrazi za farmaceutima. Konstantno imamo raspisan natječaj i vrlo dobro znamo koliko je taj kadar teško, gotovo nemoguće pronaći, unatoč tome što je plaća koju nudimo znatno viša od prosjeka u čitavoj Hrvatskoj', kazao je Žolt Tripolski, vlasnik Ljekarni Tripolski, koje upravo traže više magistara farmacije za rad u Osijeku i Vinkovcima.

 

Prosječna plaća u području farmaceutike i biotehnologije, a prema izračunu portala Moj Posao, iznosi oko 8500 kuna. Magistar farmacije koji se zaposli u Osijeku imat će čak i do 30 % višu plaću nego što ju prima kolega u Zagrebu. Ipak, čini se da ni to nije dovoljno da bi se mlade motiviralo na dolazak na istok Hrvatske, piše Glas Slavonije.

 

'Farmaceuta treba zaposliti više nego što je to u danom trenutku potrebno, jer stariji će kadar otići u mirovinu, a mlade koji će preuzeti njihov posao treba obučiti', objasio je Tripolski.

 

Natječaj su raspisali i u BiH.

 

'Snalazimo se, tražimo kadar gdje god možemo. Da bismo mogli doći raditi kod nas, ti magistri farmacije iz BiH moraju imati hrvatsko državljanstvo, jer to olakšava postupak. Moraju imati i odgovarajuću diplomu, odnosno položen stručni ispit i važeću licencu za rad. Ako su studij završili izvan Hrvatske, diplomu im mora nostricificirati Hrvatska ljekarnička komora – naglašava Tripolski.

 

Dodaje da im se javljaju i kandidati iz Bugarske i Makedonije, i to potpuni stranci koji nemaju veze s Hrvatskom. Iako, kaže, postoji mogućnost, uvoz je strane radne snage kompliciraniji. Velika potreba za zapošljavanjem visokoobrazovanog kadra u području farmacije nije novost, ali kako vrijeme prolazi, magistara farmacije trebat će sve više, a sve ih je teže pronaći, upozoravaju ljudi iz struke.

 

Premda i privatnici i Županija stipendiraju studente farmacije iz Slavonije i Baranje iznosima i do 1500 kuna mjesečno, godišnje ovaj studij upisuje tek neznatan broj – prebrojivo na prste jedne ruke.

 

Farmacija se može studirati samo u Zagrebu i u Splitu, a ove godine upisano je nešto manje od 170 studenata – 30 na Kemijsko-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Splitu, i 138 na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO